23 დეკემბერს ემიგრანტების შვილებმა ევროპის მოედნიდან პარლამენტისკენ მსვლელობა მოაწყვეს. ევროინტეგრაციის მხარდამჭერ აქციებზე საკუთარი ახლობელების გამო დგანან, უმრავლესობა ერთსა და იმავეს ამბოს, ცდილობენ ოჯახის წევრების საქართველოში დაბრუნება მოახერხონ.
აქციის მონაწილე ასობით ადამიანი დღემდე ეძებს ტელეფონებსა და სხვა ნივთებს, რომლებიც სამართალდამცველებმა მათ დაკავების დროს წაართვეს.
ადამიანის უფლებების დამცველები აღარ ერიდებიან სიტყვა "წამებას" საქართველოში დემონსტრანტებზე პოლიციის ძალადობაზე საუბრისას. მეტიც, "საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია" 28 ნოემბრის შემდეგ ჩადენილ სისტემურ დანაშაულებს და რეპრესიებს ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულად აფასებს.
კესარია აბრამიძის მკვლელობაში ბრალდებული ბექა ჯაიანი თავს ნაწილობრივ დამნაშავედ ცნობს და ამბობს, რომ 37 წლის ტრანსგენდერი ქალი გენდერისა და გენდერული იდენტობის ნიშნით არ მოუკლავს. ის არ ეთანხმება პროკურატურის არც იმ ბრალდებას, რომ კესარია აბრამიძეს სისტემატურად სცემდა.
"დაბადების დღეზე წერილების გროვას ვისურვებდი", - წერს რევაზ კიკნაძე "ციხის დღიურებში"
რადიო თავისუფლებამ პროევროპულ აქციებზე სისხლის სამართლის წესით დაკავებულების საქმეებისა და ისტორიების შეგროვება დაიწყო.
მოსახლეობის საყოველთაო აღწერა 11 დღით გახანგრძლივდა. ამ გადაწყვეტილების შესახებ საქსტატის ხელმძღვანელმა 20 დეკემბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
„ასეთი ძალადობა, ახალგაზრდებზე, ქალებზე... ამ ახალგაზრდებს უნდა მოვუსმინოთ. ეს უნდა შევძლოთ“, - ამბობს სამების არქიმანდრიტი ილია თოლორაია. რადიო თავისუფლება მას საქართველოში მიმდინარე საპროტესტო აქციებსა და იმ ძალადობაზე ესაუბრა, რომლის მოწმეც საზოგადოება დარბევების დროს გახდა.
მოსამართლეები უარს ამბობენ, მოისმინონ, დაინახონ და ილაპარაკონ იმ სისასტიკეზე, რომლითაც სპეცრაზმელები დაკავებულებს უსწორდებოდნენ. მართალია, კანონი მათ არ ავალდებულებს გაარკვიონ დაკავების დეტალები, მაგრამ არც უკრძალავს. მაშინ, რა დგას ამ გულგრილობის მიღმა? - აქ ვყვებით სავარაუდო ვერსიებზე.
19 დეკემბერს სრულდება მოსახლეობის საყოველთაო აღწერა, რომელიც 14 ნოემბერს, ონლაინ, თვითრეგისტრაციით დაიწყო, 29 ნოემბრიდან კი პროცესში საქსტატის ინტერვიუერები ჩაერთვნენ. აღწერა, რომელიც ქვეყანაში 10 წელიწადში ერთხელ ტარდება, წელს საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ აგორებულ საპროტესტო ტალღას დაემთხვა.
ქართველი მსახიობების და თეატრების სოლიდარობის აქციას, რომლის იდეაც გერმანიაში მცხოვრებ ქართველ მწერალს, ნინო ხარატიშვილს გაუჩნდა, უკვე ათზე მეტი გერმანულენოვანი თეატრი შეუერთდა გერმანიაში, შევეიცარიასა და ავსტრიაში.