მაიდანი - საქართველოს ხელისუფლებისა და რუსეთის პროპაგანდის საყვარელი თემაა, როცა საუბარია საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური მოვლენების შეფასებაზე.
პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე მიმდინარე აქციაზე პოლიციამ დემონსტრანტების დაკავება დაიწყო. ერთ-ერთი მოქალაქე დააკავეს პარლამენტის შენობის უკან, ჭიჭინაძისა და ძმები ზუბალაშვილების კუთხეში.
აქციების დაწყებიდან დაშავებულია ათეულობით დემონსტრანტი და ჟურნალისტი. დღემდე დაკავებულია 400-მდე ადამიანი. თბილისსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში საპროტესტო გამოსვლები მოჰყვა მთავრობის გადაწყვეტილებას, 2028 წლამდე გადადოს ევროკავშირში გაწევრებაზე მოლაპარაკებების დაწყების საკითხი.
პარლამენტის გვერდით, ჭიჭინაძის ქუჩაზე შეკრებილი დემონსტრანტების დაშლა და დაკავება პოლიციამ და სპეცრაზმმა ღამის 2 საათისთვის დაიწყო. უკვე მოგვიანებით კი დაკავებები მთელ რუსთაველის გამზირზე, რესპუბლიკის მოედნამდე გაიშალა.
ფემიციდის შესახებ სახალხო დამცველის ახალ სპეციალურ ანგარიშში საქართველოში ქალთა მკვლელობების პრევენცია უცვლელ პრობლემად რჩება.
27 ნოემბერს, პარლამენტში, ჯერ კიდევ კომიტეტების გაერთიანებულ, პირველ სხდომაზე იჯდა „ქართული ოცნების“ დეპუტატი ლაშა ტალახაძე, როდესაც ინსტაგრამზე მის შესახებ გამოქვეყნებული კრიტიკული პოსტის ავტორს, საკუთარი ინიციატივით გამოელაპარაკა და სექსისტური შინაარსის, შეურაცხმყოფელი გზავნილები მისწერა.
ამერიკის სახაზინო დეპარტამენტის საგარეო აქტივების კონტროლის ოფისმა (OFAC), 21 ნოემბერს გამოაცხადა, რომ მიიღო შეზღუდვების ახალი ფართომასშტაბიანი პაკეტი რუსეთის ფინანსური სექტორის წინააღმდეგ.
რუსეთის არმია აგრძელებს შეტევას დონბასში და ბრძოლებით ცდილობს ოლქის ადმინისტრაციულ საზღვრამდე გასვლას. შესაბამისად, თავდაცვისთვის ემზადებიან ის ქალაქებიც კი, რომლებიც ჯერ კიდევ ათობით კილომეტრში არიან ფრონტის ხაზიდან.
„ქართულმა ოცნებამ“ საპრეზიდენტო კანდიდატად ანტიდასავლური და ჰომოფობიური განცხადებებით ცნობილი პოლიტიკური პარტიის, „ხალხის ძალის“ ერთ-ერთი დამფუძნებელი და ლიდერი, ყოფილი ფეხბურთელი მიხეილ ყაველაშვილი დაასახელა. „ხალხის ძალა“ 2023 წელს რუსული სტილის „აგენტების კანონის“ ინიციატორი იყო.
30 წლის წინ, 1994 წლის 26 ნოემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ე.წ. უმაღლესი საბჭოს სხდომაზე მიიღეს კონსტიტუცია, რომელმაც საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლებისა და დევნილობაში მყოფი აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობა აღაშფოთა.