ვიხსენებთ საქართველოს ყველა (ათივე) წინა მოწვევის პარლამენტის პირველი სხდომებს: ვინ ესწრებოდა, რა ითქმებოდა და ა.შ.
ჩეხეთის საელჩო საქართველოში, 26 ნოემბერს, ვერბალურ ნოტას გაუგზავნის საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, თბილისში, ჩეხეთის საელჩოს მოწყობილი გამოფენის დაზიანების გამო.
ქალებისა და გოგოების მიმართ ძალადობა მთელ მსოფლიოშია გავრცელებული და მასზე ხშირად არ ლაპარაკობენ.
რუსეთში სიკვდილიანობის ზრდისა და სიცოცხლის საშუალო ხანგრძლივობის შემცირების ფონზე, იზრდება როგორც ალკოჰოლის მოხმარება, ასევე ალკოჰოლის წარმოება-გაყიდვიდან მიღებული შემოსავლები.მოსკოვს არჩევანის გაკეთება უწევს ნახევრად „მშრალ კანონსა“ და ლიბერალურ მიდგომას შორის.
ზუსტად 3 წუთი დასჭირდა მოსამართლე დავით კუპატაძეს, რომ 19 ნოემბერს, მელიქიშვილის გამზირზე დაკავებული 20 წლის მათე დევიძისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახედ პატიმრობა განესაზღვრა და ის პენიტენციურ დაწესებულებაში გაეშვა.
48-საათიანი ვადის ამოწურვის შემდეგ, დიღმისა და ზაჰესის წინასწარი დაკავების იზოლატორები დატოვეს 19 ნოემბერს, მელიქიშვილის გამზირზე, საპროტესტო აქციისას დაკავებულებმა.
უკრაინაში დაიღუპა კიდევ ერთი ქართველი მებრძოლი, 24 წლის ლევან ლოხიშვილი. როგორც მისი თანამებრძოლი, ალექსანდრე როგავა ეუბნება რადიო თავისუფლებას, ის 19 ნოემბერს, ხერსონის ოლქში, დავალების შესრულებისას დაიღუპა.
საქართველოს უსაფრთხოების სამსახურის მონაცემებით, ოკუპირებული ტერიტორიების ციხეებში საქართველოს 15 მოქალაქე იხდის სასჯელს, მათგან 9 ცხინვალის ციხეში, 6 - აფხაზეთში.
უკრაინაში დაღუპული კიდევ ერთი ქართველი მებრძოლი, 26 წლის ზურაბ შვანგირაძე, 19 ნოემბერს დაკრძალეს თბილისში, ვაზისუბნის სასაფლაოზე.
2022 წლის 24 თებერვალს, როდესაც რუსეთმა კიევისკენ ტანკები დაძრა, გეგმავდა, რომ უკრაინის დედაქალაქს სამ დღეში აიღებდა. 2024 წლის 19 ნოემბერს რუსეთის უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრიდან 1000 დღე გავიდა. ომი გრძელდება.
გდრ-ს სახელმწიფო უშიშროების სამინისტროს, შტაზის, არქივში დაცულ ზოგ ფოტოზე გამოსახულია ბერლინის კედლის გასწვრივ აღმართული სხვადასხვა სახის ბარიერის გამოცდა.
სავარაუდოდ, თქვენც მიიღებდით მოკლე ტექსტურ შეტყობინებას, რომ 14 ნოემბრიდან საქართველოში მოსახლეობის აღწერა დაიწყო: „ჩაერთე აღწერაში, გავიგოთ რამდენი ვართ“, - წერია სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის სატელეფონო შეტყობინებებში.