რუსები იუთუბზე ან ვეღარ შედიან, ან ვიდეოებს ვეღარ ხსნიან. ბოლო რამდენიმე კვირაა, პლატფორმა ძალიან შენელდა. დიდი ალბათობით, ეს კრემლის განკარგულებით ხდება. თუმცა ბევრი ჯერაც ახერხებს ცენზურისთვის გვერდის ავლას.
დღის ბოლოა. მგონი, საქმეს მორჩი. ტელეფონს დასატენად აერთებ და შენც იქვე, კუთხეში, ტახტზე ჯდები. ახლა „სქროლვაც“ შეიძლება - ზოგი როგორც ამბობს, ტვინის გადართვა, დასვენება, არაფერზე ფიქრი, უბრალოდ, მონოტონური „სქროლვა“.
გუგლმა 2023 წელი შეაჯამა და თავისი საძიებო სისტემის ტრენდები გამოაქვეყნა. იქ შეხვდებით არაერთ მოვლენას, მაგრამ არა უკრაინის ომს.
რამდენიმე ხელოვნურ ინტელექტს ვკითხეთ, თუ რა მოხდება საქართველოსა და მსოფლიოში გაისად. რასაც წაიკითხავთ, ვარაუდებია და არა წინასწარმეტყველებები.
რუსეთში, სადაც “დასმენების ეპიდემიაა”, ახალ გზებს პოულობენ ერთმანეთის დასაბეზღებლად. უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, შეიქმნა ჩატბოტები, რომლითაც დამსმენებს პუტინის მოწინააღმდეგეების გამოაშკარავება შეეძლოთ. მაგრამ რუსებს, ჯერჯერობით, დასმენის ტრადიციული ხერხები ურჩევნიათ.
2022 წლის ოქტომბრის შუა რიცხვებში რუსეთის მთავრობის ერთი უცნობი დეპარტამენტის თანამშრომლები მოსკოვის გარეუბანში მდებარე პატარა ბიზნესცენტრის შენობაში ისხდნენ და ამინდს განიხილავდნენ.
სთხოვეთ და დაგიწერთ. მისი მოთხრობები, ესეები, ლექსები და ხუმრობები იმდენად დამაჯერებელია, რომ ადამიანის დაწერილი გეგონებათ. არა მხოლოდ თქვენ, არამედ, დიდი ალბათობით, მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებსაც, რომლებისთვისაც სტუდენტების პლაგიატში გამოჭერა ახლა უდიდეს თავისტკივილად იქცა.
სანამ უკრაინული ქალაქები რუსული რაკეტებით იბომბება, კრემლი ცდილობს დაარწმუნოს სამყარო, რომ მშვიდობიან მოსახლეობას სინამდვილეში უკრაინა და დასავლეთი ხოცავენ. ყალბ ამბებს ომის შესახებ მხოლოდ კრემლი არ ავრცელებს.
სისასტიკით ცნობილმა რუსულმა სამხედრო დაჯგუფება “ვაგნერმა” სახელი “ტიკტოკზეც“ გაითქვა. ამერიკულმა NewsGuard-მა იპოვა ათეულობით ვიდეო, სადაც ხოცავენ, ძალადობენ და მოუწოდებენ სხვებს უკრაინელების მოკვლისკენ. რუსი მებრძოლის, ევგენი ნუჟინის მკვლელობა მილიონობით ადამიანმა ნახა.