შაბათი, 15 თებერვალი 2025
2024 წლის 16 თებერვალს, უკრაინის დიდი ომის მეორე წლისთავამდე რამდენიმე დღით ადრე, მსოფლიო შეიტყობს პლანეტის ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი პოლიტპატიმრის, 47 წლის ალექსეი ნავალნის გარდაცვალების შესახებ.
კრიმინალურ საძმოებს, ნარკოკარტელებს მოწინააღმდეგის მოკვლის ორი მეთოდი აქვთ: ერთი - სწრაფი და თვალსაჩინო, სხვების დასაშინებლად; მეორე - ნელი, წამებით, პირადი შურისძიების დასაკმაყოფილებლად. პირველ მეთოდს განაპირობებს კრიმინალური კარტელის ინტერესები, მეორე მხოლოდ და მხოლოდ კარტელის ლიდერის პირადი შურისძიების დაკმაყოფილების მიზნით ხდება. თუ ანა პოლიტკოვსკაიას, ნატალია ესტემიროვას, ანასტასია ბაბუროვას, სტანისლავ მარკელოვის, მკვლელობა წააგავს პირველ მეთოდს, სერგეი მაგნიტსკის ნელი წამებით განადგურება უფრო პირადი შურისძიების შედეგია. ნავალნის შემთხვევაში ორივე მეთოდი იქნა გამოყენებული: ჯერ არაერთხელ სცადეს მოწამვლა და, მრავალჯერადი მარცხის შედეგად, გადაწყვიტეს, ნელი სიკვდილით მოეკლათ.
რატომ მოკლა პუტინმა ნავალნი? ნავალნის ციხეში გამომწყვდევის შემდეგ რუსეთში მისი ცნობადობა ხომ შაგრენის ტყავივით პატარავდებოდა: თუ 2021 წელს რუსეთის მოსახლეობის მხოლოდ 13% აცხადებდა, რომ არასდროს გაეგონა ნავალნის შესახებ, 2023 წლის იანვარში ეს მაჩვენებელი 23-24% გახდა. და მიუხედავად ამისა, პუტინი გადაწყვეტს, ის მოათავსოს ისეთ პირობებში, სადაც მისი ნელი სიკვდილი გარდაუვალი იყო. ეს მითუმეტეს საკვირველია, რომ პუტინმა მშვენივრად იცოდა: ამ მკვლელობით ის ნავალნისგან გოლგოთას გზაზე დამდგარ პერსონაჟს გამოძერწვადა, რაც გარდაუვალს ხდიდა მომავალში მის „გალაზარებას“, მის მკვდრეთით აღდგომას.
რომელი ირაციონალური ძალა ამოძრავებდა პუტინს? შეიძლება დავუშვათ, რომ პუტინი ნავალნის ფიგურაში ხედავდა საკუთარი აღსასრულის აჩრდილს? ხომ ნიშანდობლივია, რომ რუსეთის მმართველი წლების მანძილზე ამბობდა უარს საჯაროდ მისი სახელის ხსენებაზე?! რა იყო ამის მიზეზი? როგორც ჭეშმარიტი ტირანი, ის თვლიდა, რომ რეალობის უარყოფა საკმარისია რეალობის გასაუქმებლად? თუ ეს იყო პოლიტიკური ეგზორციზმი, რომლის შედეგადაც კრემლი უნდა განთავისუფლებულიყო „დემონ“ ნავალნის აჩრდილისგან? მე მგონი, ამ კითხვაზე პასუხის გაცემა „პუტინ-დემონის განმდევნელ“ იაკუტიელ შამან ალექსანდრ გაბიშევსაც კი გაუჭირდება.
ყოველ შემთხვევაში, ერთი რამ ცხადზე ცხადია - ოპოზიციის სხვა წარმომადგენლებისგან განსხვავებით ნავალნი იყო რუსეთში პუტინიზმთან ეფექტიანი ბრძოლის ერთადერთი არქიტექტორი. ნავალნი იყო ადამიანი, რომელიც „კორუფციასთან ბრძოლის ფონდის“ წარმომადგენლობის დაარსებით რუსეთის თითოეულ ურბანულ ცენტრში, „სპაიდერმენივით“ გაახვევს პუტინის სამეფოს თავის ქსელში (სხვათა შორის, ქართველ ვაიპოლიტიკოსებს, ლეხ ვალენსასთან ერთად, ალექსეი ნავალნის ბრძოლის ეს მეთოდიც წაადგებოდა). ბეჭდური თუ სატელეკომუნიკაციო მედიის არქონის ფონზე ალექსეი ნავალნი ასევე მოახერხებს სოციალური ქსელების საშუალებით მასობრივად მოიგოს ახალგაზრდების გულები. ამასთან, ის საკუთარ პოლიტიკურ ბრძოლას ძალიან მარტივ ლოზუნგამდე თუ ტაქტიკამდე დაიყვანს: 1. „დაასრულეთ ქურდული და კორუმპირებული ძალაუფლება“; 2. „არჩევნებზე ხმა მიეცით ყველაზე მეტი შანსის მქონე არასამთავრობო კანდიდატს“.
ის, რომ მორიგი მოწამვლის შემდეგ რუსეთში დაბრუნებით ის დიდი ალბათობით მაგნიტსკის ბედს გაიზიარებდა, ეს თვით ალექსეი ნავალნიმ იცოდა ყველაზე კარგად. და, მიუხედავად ამისა, 2021 წლის 17 იანვარს ის დაბრუნდა. რატომ მიიღო ნავალნიმ მოსკოვში დაბრუნების გადაწყვეტილება? დაბრუნდა, რადგან იცოდა, რომ კრემლისთვის ბრძოლაში ემიგრანტი ვერასდროს გაიმარჯვებდა. და მაინც, დაბრუნების შეგნებული გადაწყვეტილებით, აცნობიერებდა რა, თუ რა დაუნდობელი ბედი ელოდა მას, ნავალნი განასახიერებს გოლგოთას, რომელიც აღდგომის ეპოსის ავტორების - დოსტოევსკის თუ ტოლსტოის - ქვეყანაში, შეიძლება ბიბლიურ ლაზარედ იქცეს.
ერთი წელი გავიდა ნავალნის სიკვდილიდან და რატომ არ ჩანს ლაზარეს ხატი რუსების წარმოსახვაში? ნავალნის ლაზარესეულ დაბრუნებას დრო სჭირდება. დოსტოევსკი და ტოლსტოი ვახსენე როგორც ავტორები აღდგომის ეპოსისა... თუმცა ამ სიისთვის შემეძლო „კაპიტნის ქალიშვილის“ ავტორიც დამემატებინა. სწორედ ალექსანდრ პუშკინი იქნება ის, ვინც ემელიან პუგაჩოვის ამბოხიდან 60 წლის თავზე მას მკვდრეთით აღადგენს და მითიურ იერსახეს შესძენს.
აღმოცენდება გოლგოთაზე ნებსით წასული ამ კაცის ბიბლიური ხატი რუსების კოლექტიურ მეხსიერებაში? გადაჭრით დღეს ამის თქმა ძნელია. ერთი რამ კი ცხადია: თუ ალექსეი ნავალნი ოდესმე რუსულ ეპოსში დაიდებს ბინას, ეს იქნება ლაზარესეული უმწიკვლო გმირის ადგილი, რომელიც დღეს ვაკანტურია.
ბლოგში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორს და შეიძლება ყოველთვის არ ემთხვეოდეს რედაქციის პოზიციას.
რიკარდ იოზვიაკი
13 თებერვალს ნატოს თავდაცვის მინისტრები ბრიუსელში წლის პირველ შეხვედრაზე შეიკრიბებიან. ამ ერთდღიან შეკრებაზე მთელი ყურადღება შეერთებული შტატების თავდაცვის ახალი მდივნის, პიტ ჰეგსეთისკენ იქნება მიმართული.
აშშ-ის სენატში მისი კანდიდატურის დამტკიცებისას მომხრეების და მოწინააღმდეგეების ხმები თანაბრად გაიყო და გადამწყვეტი ხმა მის სასარგებლოდ ვიცე-პრეზიდენტმა ჯეი დი ვენსმა მისცა. ახლა ნატოს 31 წევრი ქვეყანა მოისმენს ჰეგსეთის შეხედულებებს მთელ რიგ საკითხებზე - განსაკუთრებით უკრაინაში ომზე, თავდაცვის ხარჯებსა და აშშ-ის ერთგულებაზე ნატოს მიმართ.
ამ მინისტერიალს ფონად გასდევს მნიშვნელოვანი ტრანსატლანტიკური დაძაბულობა. ჰეგსეთის ვიზიტის პარალელურად აშშ-ის მთავრობის რამდენიმე ოფიციალური პირი ჩავა ევროპაში პირველად თავიანთი უფლებამოსილების განმავლობაში. აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო 12 თებერვალს პარიზში შეხვდება ბრიტანელ, ფრანგ, გერმანელ, იტალიელ, პოლონელ, ესპანელ და უკრაინელ კოლეგებს; შემდეგ კი მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე გაემგზავრება, სადაც შეიკრიბებიან მსოფლიო ლიდერები, თავდაცვის ოფიციალური პირები და საგარეო პოლიტიკის წარმომადგენლები.
14-16 თებერვლის კონფერენციაზე ვენსი და აშშ-ის სპეციალური წარმომადგენელი უკრაინასა და რუსეთში, კით კელოგიც იქნებიან, მაგრამ მინისტრთა ოფიციალურ შეხვედრებს მხოლოდ ჰეგსეთი დაესწრება.
რას ელიან ჰეგსეთისაგან ბრიუსელში? 28 იანვარს ნატოს გენერალურ მდივანთან მარკ რუტესთან მისი პირველი სატელეფონო საუბრის შემდეგ თავდაცვის დეპარტამენტმა გაავრცელა განცხადება, სადაც ნათქვამია, რომ მათ "გაინაწილეს ვალდებულება შექმნან უფრო ძლიერი, უფრო ლეტალური ნატოს ალიანსი. ორივე ლიდერმა ხაზი გაუსვა მოკავშირეთა თავდაცვის ხარჯების გაზრდისა და თავდაცვის სამრეწველო ბაზის შესაძლებლობების გაფართოების მნიშვნელობას ატლანტის ოკეანის ორივე მხარეს".
ჩემმა წყარომ ნატოში, რომელიც ამ საუბრის შესახებ ფლობს ინფორმაციას, მითხრა, რომ ზარმა "უკეთესად ჩაიარა, ვიდრე მოსალოდნელი იყო". ახალი როლის დაკავებამდე ჰეგსეთი აცხადებდა, რომ ნატო იყო არა "ალიანსი", არამედ "ევროპის თავდაცვის მექანიზმი, რომლის ხარჯებსაც შეერთებული შტატები იხდიდა".
ნატოს ევროპელი წევრები დაინტერესდებიან, არის თუ არა ჰეგსეთი ნატოს ორმხრივი თავდაცვის შეთანხმების, მე-5 მუხლის ერთგული. აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ადრე ეჭვქვეშ დააყენა შეერთებული შტატების მზადყოფნა დაეცვა ერები, რომლებიც საკმარისს არ ხარჯავენ თავდაცვაზე.
ევროპული თავდაცვის ხარჯებს მინისტერიალზე აუცილებლად განიხილავენ. ნატოს ოფიციალური პირები, რომლებსაც ვესაუბრე, მიიჩნევენ, რომ ჰეგსეთის მესიჯი მკვეთრი იქნება. ტრამპმა ადრე აღნიშნა, რომ შესაძლოა საჭირო გახდეს თავდაცვის ხარჯების გაზრდა მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) 5 პროცენტამდე.
ამ ნიშნულს დღეს მხოლოდ პოლონეთი უახლოვდება, თუმცა ესტონეთმა და ლიეტუვამაც განაცხადეს, რომ ისინიც მზად არიან სამხედრო ხარჯები 5 პროცენტამდე გაზარდონ.
ყველა, ვისაც კი ნატოში ველაპარაკე, თანხმდება, რომ დღევანდელი 2 პროცენტი ძალიან ცოტაა და მოელიან, რომ ახალი სამიზნე, რომელიც ივნისში, ნატოს ჰააგის სამიტზე უნდა დადგინდეს, 3-დან 3,5 პროცენტამდე იქნება.
რაც შეეხება ევროპაში აშშ-ის ჯარების ყოფნას, ცოტას თუ სჯერა, რომ ჰეგსეთი ამ საკითხს თავის პირველსავე მინისტერიალზე წამოჭრის, მაგრამ მოგვიანებით, გაზაფხულზე, ამაზეც იქნება ლაპარაკი. ახლა დაახლოებით 100 000 ამერიკელი სამხედრო მოსამსახურეა განლაგებული კონტინენტზე, ძირითადად გერმანიაში, იტალიასა და გაერთიანებულ სამეფოში.
ნატოს შტაბბინაში, ბრიუსელში, რაღაც ხანია ვარაუდობენ, რომ აშშ-მა ჯარები შესაძლოა გერმანიიდან აღმოსავლეთით გადაწიოს, ან რომ მათი დიდი ნაწილი მთლიანად გადაიყვანონ ევროპიდან.
ამას გარდა, რა თქმა უნდა, არის გრენლანდიის დელიკატური საკითხიც, დანიის ტერიტორიისა, რომლითაც ტრამპი დაინტერესდა. ჯერჯერობით არ ჩანს, რომ ეს საკითხი მინისტრთა შეხვედრაზე განიხილება, მაგრამ შესაძლოა კულუარული მოლაპარაკებების გამართვა.
ბრიუსელში ასევე იქნება უკრაინის თავდაცვის მინისტრი რუსტემ უმეროვი - მინისტერიალის ორი სესიიდან ერთ-ერთი ნატო-უკრაინის საბჭოს დაეთმობა. უმეროვი არსებითად ომის მიმდინარეობაზე ილაპარაკებს, მაგრამ კულუარული მოლაპარაკებების დიდი ნაწილი, სავარაუდოდ, მიეძღვნება მედიასა და დიპლომატებს შორის გახშირებულ საუბრებს, რომ მოსკოვთან სამშვიდობო მოლაპარაკებები შესაძლოა მალე დაიწყოს.
მიუხედავად ამისა, ნატოს ოფიციალური პირები ბოლო დროს მუდმივად მეუბნებიან, რომ სამშვიდობო შეთანხმება ჯერ კიდევ შორსაა. როგორც ნატოს ერთ-ერთმა ელჩმა მითხრა: "რუსული მხრიდან არ არსებობს მინიშნებები, რომ ისინი ამ მომენტში მზად არიან რაიმე დათმობაზე წავიდნენ. მათ უნდათ მაგიდაზე ამერიკელებთან ერთად დასხდომა, მაგრამ ახლა არ სურთ შეთანხმების დადება, რადგან მიიჩნევენ, რომ იმარჯვებენ".