„ქართული ოცნების“ მთავრობის პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე უკრაინაში რუსეთის შეჭრიდან სამი წლისთავს გამოეხმაურა.
კონგრესის დემოკრატმა წევრებმა გააპროტესტეს ტრამპის ადმინისტრაციის მცდელობა, USAID-ის ფუნქციები გადასცეს სახელმწიფო დეპარტამენტს. ეს გადაწყვეტილება აჩენს კითხვებს დახმარების პროგრამების დაფინანსებაზე მსოფლიოს მასშტაბით, მათ შორის უკრაინის მრავალმილიარდიან დახმარებაზე.
დიდი ოდენობით ნარკოტიკული ნივთიერების შეძენა-შენახვისთვის დაკავებული დემონსტრანტი, რუსეთის მოქალაქე და საქართველოში საცხოვრებლად ჩამოსული ანტონ ჩეჩინი, რომელიც პროევროპულ აქციებშიც მონაწილეობდა და ადმინისტრაციული წესითაც იყო დაკავებული, მოსამართლე დავით მგელიაშვილმა პატიმრობაში დატოვა.
ამერიკული FOX News-ის ცნობით, აშშ-ის კონგრესის წარმომადგენელთა პალატაში დღეს წარადგენენ კანონპროექტს, რომელიც ითვალისწინებს აშშ-ის მიერ ბიძინა ივანიშვილისა და მისი მოკავშირეების მთავრობის აღიარებაზე უარის თქმას, საქართველოს ლეგიტიმურ ლიდერად სალომე ზურაბიშვილის ცნობას და ახალი არჩევნების მოთხოვნას.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო (შსს) იუწყება, რომ საქართველოდან აძევებს უცხო ქვეყნების 25 მოქალაქეს, რომლებიც, უწყების თანახმად, ნოემბერ-დეკემბერში გამართულ საპროტესტო აქციებში მონაწილეობდნენ. შსს-ს ცნობით, ათმა მათგანმა ქვეყანა უკვე დატოვა.
დღეს, 2024 წლის 27 დეკემბერს, შეერთებული შტატების სახაზინო დეპარტამენტმა სანქციები დაუწესა მილიარდერ ექსპრემიერ ბიძინა ივანიშვილს - „ქართული ოცნების“ დამფუძნებელსა და საპატიო თავმჯდომარეს. სანქციები ეხება Credit Suisse-თან მის დავასაც.
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა ევროპარლამენტს სიტყვით მიმართა. თავის გამოსვლაში ზურაბიშვილმა ევროპარლამენტარებს მოუთხრო საქართველოში შექმნილი ვითარების შესახებ და ევროკავშირს მოუწოდა, გააქტიურონ პროევროპული პროტესტის მხარდაჭერა.
ბათუმში, ილია ჭავჭავაძის ძეგლთან, საჯარო და კერძო სკოლების მასწავლებელთა ნაწილმა გამართა საპროტესტო აქცია “ერთად ევროპისკენ”.
112-მა პროევროპული საპროტესტო დემონსტრაციების დაწყების შემდეგ შეისყიდა ჩინური წარმოების 30 სათვალთვალო კამერა, რომლებსაც ადამიანების სახისა და ემოციების ამოცნობა შეუძლია.