„ქართული ოცნების“ პარლამენტის სხდომაზე, 18 თებერვალს, კანონპროექტს პირველი მოსმენით ერთხმად უყარეს კენჭი - განხილვას სულ რაღაც 17 წუთი დასჭირდა. 19 თებერვალს კი, მეორე მოსმენით - განხილვა 40 წამში ჩაეტია.
წინასწარი ინფორმაციით, ცვლილებებს, მესამე და საბოლოო მოსმენით, 20 თებერვალს დაამტკიცებენ.
ხელისუფლების ოპონენტებს ეჭვი არ ეპარებათ, რომ მოქალაქეების გადასახადები მმართველი „ოცნების“ მიმართ ლოიალურ ორგანიზაციებზე განაწილდება.
პარალელურად, მომდევნო კვირებში, „ოცნება“ აპირებს მთელი რიგი კანონპროექტების დამტკიცებას, რომელთა სამიზნეც ქვეყნის ამრევად და უცხოეთის აგენტებად შერაცხილი არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციები არიან.
ვის და როგორ მისცემს გრანტებს ხელისუფლება?
„გრანტების შესახებ საქართველოს კანონში“ შესატანი ცვლილებების განმარტებით ბარათში მითითებულია, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციების საბიუჯეტო დაფინანსება „უცხოური აქტორების” დაფინანსების საპირწონე ინიციატივაა. უცხოური აქტორები „ძალაუნებურად განსაზღვრავენ... ორგანიზაციების საქმიანობის დღის წესრიგს”; ბიუჯეტიდან დაფინანსებული ორგანიზაციების საქმიანობა კი „თანხვედრაში იქნება ქვეყნის განვითარების პრიორიტეტულ მიმართულებებთან“.
„სამოქალაქო სექტორი... მნიშვნელოვანი და საჭირბოროტო საკითხების მხარდასაჭერად დაფინანსდება საქართველოს სახელმწიფოს მხრიდან და არა უცხო ქვეყნების დაფინანსებაზე იქნება დამოკიდებული. ამიტომ სრულად ვუჭერ მხარს ამ ინიციატივას”, - განაცხადა „ქართული ოცნების“ პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა, ნინო წილოსანმა, 18 თებერვალს, „გრანტების შესახებ საქართველოს კანონში“ შესატანი ცვლილებების პირველი მოსმენით დამტკიცებამდე. ამავე აქცენტს სვამდნენ „ოცნების“ სხვა პარლამენტარებიც.
კანონში მხოლოდ ორი ცვლილება შედის:
- იცვლება გრანტების შესახებ მოქმედი კანონის მე-3 მუხლი და მთავრობის საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს [სსიპ] არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის გრანტების გაცემის უფლება ეძლევა.
- კანონს ცალკე ემატება პუნქტი, რომელიც გრანტების გამცემი სსიპ-ის ხელმძღვანელს სხვადასხვა სახის სამართლებრივი აქტების გამოცემის უფლებას ანიჭებს.
პროექტის განმარტებითი ბარათის ჩანაწერებისა და ცვლილებების პროექტის წარმდგენის - „ქართული ოცნების“ მთავრობის საპარლამენტო მდივნის, ვახტანგ ბაჩიაშვილის მონათხრობის მიხედვით კი ვიგებთ, რომ:
- გრანტებს გასცემს „ქართული ოცნების“ მთავრობის კონტროლს დაქვემდებარებული საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - „სახელმწიფო გრანტის მართვის სააგენტო“, რომელიც ჯერ არ არსებობს. ის კანონის ამოქმედების შემდეგ შეიქმნება.
- 2025 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 20 მილიონი ლარი უნდა დაიხარჯოს, როგორც სააგენტოს შექმნასა და მუშაობაზე, ასევე თავად გრანტებზე.
- ამ 20 მილიონს განკარგავენ „მთავრობის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების შესაბამისად“.
- სააგენტოში დასაქმდება 10-მდე ადამიანი, მათი ხელფასები ჯერჯერობით არ არის განსაზღვრული.
ითქვა ისიც, რომ უკვე მარტში, ჩამოყალიბებული იქნება როგორც გრანტების გაცემის სტრუქტურა, ასევე გამოცხადდება საგრანტო კონკურსიც.
ვახტანგ ბაჩიაშვილი განმარტავს, რომ სააგენტო დააფინანსებს სახელმწიფოსთვის მნიშვნელოვან ნებისმიერ მიმართულებას, ფულს გასცემს გამჭვირვალედ და მხოლოდ კონკურსში გამარჯვებულზე.
თუმცა, განმარტებით ბარათში მითითებულია, რომ სააგენტო „საბიუჯეტო სახსრებს კანონმდებლობით დადგენილი წესით გასცემს შერჩეულ შესაბამის საზოგადოებრივ ორგანიზაციებზე”.
ყველასთვის ხელმისაწვდომი?
ეუთოს (OSCE) დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის (ODHIR) სტანდარტების გზამკვლევის მიხედვით, რიგ ქვეყნებში მიღებული პრაქტიკაა, რომ სახელმწიფო აფინანსებს არასამთავრობო სექტორს, მაგრამ „დახმარების სისტემა უნდა იყოს გამჭვირვალე“, ხელმისაწვდომი უნდა იყოს თანაბრად ყველასთვის და ორგანიზაციები „უნდა მონაწილეობდნენ სახელმწიფოს ფინანსირებისა და მხარდაჭერის შესახებ კანონმდებლობისა და პოლიტიკის შემუშავების პროცესში“.
ეუთო/ოდირის სტანდარტების გზამკვლევში წერია ასევე, რომ:
- „უნდა გამოირიცხოს ორგანიზაციების დისკრიმინაცია საქმიანობის სფეროების ნიშნით“;
- „მიუღებელი უნდა იყოს ნებისმიერი პრაქტიკა, რომელიც გამორიცხავს ორგანიზაციებს სახელმწიფო დაფინანსების სქემებიდან“;
- „აუცილებელია “სახელმწიფოს მიტაცებისთვის“ თავის არიდება და ორგანიზაციის დამოუკიდებლობის შენარჩუნება“;
- ასევე ხაზგასმულია არასამთავრობო ორგანიზაციებისა თუ ასოციაციების უფლება „თავისუფლად მოძებნონ, მოიპოვონ და გამოიყენონ რესურსები“.
ექსპერტებისთვის ცხადია, რომ „ქართული ოცნება“, რომელიც „საკუთარ თავს სახელმწიფოსთან აიგივებს“, არ დააფინანსებს არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რომლებსაც აგენტებს უწოდებს და უცხოური ფულით - ქვეყნის არევასა და რევოლუციების მომზადებაში სდებს ბრალს.
„[“ქართულ ოცნებაში”] უნდათ, რომ არასამთავრობო სექტორის ილუზორული შექმნით ჩაანაცვლონ ამჟამად არსებული სამოქალაქო სექტორი - ეს არის მთელი არსი.
არასამთავრობო სექტორი ფორმალურად კი იარსებებს, მაგრამ იქნება იმიტაცია, [ისევე] როგორი ილუზორულიცაა ახლა მათი ოპოზიცია პარლამენტში, როგორი ილუზორულიც არის მათი [„ქართული ოცნების“] საჯარო განხილვები, პროცედურები“, - ეუბნება რადიო თავისუფლებას პოლიტიკის ექსპერტი და ტელეწამყვანი, არჩილ გამზარდია, რომელიც ბოლო პერიოდში მიღებულ თუ მისაღებ კანონპროექტებს ერთობლიობაში განიხილავს და ასკვნის, რომ „ფინანსების სრული ცენტრალიზებითა და უცხოური არხების გადაკეტვით“ - „ქართული ოცნება“ სასურველი ადამიანების გაძლიერებასა და არასასურველების დასუსტებას ცდილობს.
„აზრის ლიდერები, კვლევები, მედიაპროდუქტები - ეს ყველაფერი მოიშლება - ჰაერზე ვერავინ იმუშავებს. სოციალური ქსელების სტატუსების დონეზე ვერ დარჩება საზოგადოებრივი აზრის ფორმირების იმედი… ამ ყველაფრის შედეგი პირველ ეტაპზე იქნება საბჭოთა კავშირისა და კომუნისტური წყობის თანამედროვე ვარიაცია“, - არჩილ გამზარდიას შეფასებით, საქართველოში ვითარება დიქტატურის მახასიათებლებს უკვე გასცდა და უკვე ტოტალიტარიზმის ფაზაშიც შევიდა.
პოლიტოლოგი, პარლამენტის ყოფილი წევრი დავით ზურაბიშვილი დარწმუნებულია, რომ „ქართული ოცნების“ მთავრობა დააფინანსებს „მხოლოდ მათთვის სასურველ, პროსახელისუფლებო ორგანიზაციებს, გონგოებს [GONGO] რომ ეძახიან, ანუ საკუთარ თავს დააფინანსებენ” და რადგან „ბიძინა ივანიშვილი საფრთხედ აღიქვამს მისგან დამოუკიდებელ არასამთავრობო სექტორსა და დამოუკიდებელ მედიას, ცხადია, ყველანაირად შეეცდება, რომ მათ ეს დაფინანსების წყაროები გადაუკეტოს“.
სხვებისთვის სხვა კანონები
პარალელურად, „ქართული ოცნება“ აპირებს მიმდინარე კვირაში დაარეგისტრიროს და დაახლოებით თვე-ნახევარში დაამტკიცოს მთელი რიგი კანონპროექტები, რომლებიც პარტიის აღმასრულებელმა მდივანმა, მამუკა მდინარაძემ ჯერ კიდევ 5 თებერვალს ჩამოთვალა და 17 თებერვალს გამართულ პრესკონფერენციაზეც მოკლედ გაიმეორა.
გეგმის თანახმად:
- ყველა კანონიდან და აქტიდან ამოიღებენ ნორმებს, რომლებიც საჯარო მნიშვნელობის გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში არასამთავრობო ორგანიზაციების მონაწილეობას სავალდებულოს ხდის.
- აშშ-ის „უცხოეთის აგენტების რეგისტრაციის აქტის“ [FARA] „სიტყვასიტყვით ნათარგმნი ვერსიით“ ჩანაცვლდება – 2024 წელს, მეორე ცდაზე, ხმაურით დამტკიცებული „აგენტების კანონი“, რომელსაც საზოგადოებამ „რუსული კანონი“ უწოდა.
- შეიზღუდება მედიასაშუალების დაფინანსება უცხოური წყაროებიდან.
- დადგინდება მედიის ობიექტურობისა და ჟურნალისტური ეთიკის სტანდარტები - „ბრიტანული მოდელისა და კანონმდებლობის შესაბამისად“
დონორების მიერ დაფინანსების აკრძალვა არაერთ მედიას აყენებს დახურვის რისკის წინაშე.
ასევე ნახეთ რას შეიძლება ნიშნავდეს მედიის „ბრიტანული“ სტანდარტებით რეგულირება ქართულად - რას აპირებს „ოცნება”?