პარლამენტთან ელენე ხოშტარია და რამდენიმე დემონსტრანტი დააკავეს
ფოტოზე: ელენე ხოშტარიას დაკავება ბათუმში, 2025 წლის 12 იანვარი.
ოპოზიციონერი პოლიტიკოსი, „კოალიცია ცვლილებისთვის“ ერთ-ერთი ლიდერი ელენე ხოშტარია დღეს საღამოს, 28 მარტს პარლამენტთან მიმდინარე აქციაზე დააკავეს. მოგვიანებით, ეროვნულ მუზეუმთან ძალის გამოყენებით კიდევ რამდენიმე პირი დააკავეს.
პოლიციელებმა ელენე ხოშტარია დაკავებისას ავტომობილში ჩასვეს და გადაიყვანეს. ჯერ უცნობია, სად და რა მუხლით არის დაკავებული.
„მონებო! რუსებო“ - სკანდირებდნენ ხოშტარიას დაკავებისას დემონსტრანტები.
ხოშტარიას დაკავების შემდეგ ინციდენტი იყო რუსთაველის გამზირზე, ეროვნული მუზეუმის მიმდებარედ. პოლიცია დემონსტრანტების დაკავებას ცდილობდა.
რადიო თავისუფლება ცდილობს შსს-სთან დეტალების დაზუსტებას. ინფორმაცია განახლდება.
მცირე ხნით ადრე პოლიციამ პარლამენტთან ორი მოქალაქე დააკავა. ერთ-ერთ მათგანს, თაკო კურატიშვილს 9 აპრილის ქუჩაზე, პარლამენტის გვერდით მდებარე ტროტუარზე, ხელში საპროტესტო პლაკატი ეჭირა წარწერით: „ანწუხელიძე უკვდავია“.
ამ დროს მასთან მოულოდნელად მივიდა რამდენიმე პოლიციელი და დააკავა. მისი დახსნა ორმა აქტივისტმა სცადა, რომელთაგან ერთ-ერთი, ლილუ შაველაშვილი, პოლიციამ იქვე დააკავა.
დღევანდელი დემონსტრაცია, - რომელიც 2024 წლის 28 ნოემბრიდან დაწყებული აქციების ნაწილია, - ასევე უკავშირდება „ქართული ოცნების“ პარლამენტში საგამოძიებო კომისიას, სადაც დღეს 2008 წლის ომის ფიგურანტი სამხედრო მაღალჩინოსნები გამოჰკითხეს.
მე-11 მოწვევის, სადავო ლეგიტიმაციის მქონე პარლამენტმა 5 თებერვალს შექმნა დროებითი საგამოძიებო კომისია, რომელსაც აქვს სამთვიანი მანდატი, რომელიც 5 მაისს იწურება. კომისია იკვლევს „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში:
• საპატიმროებში პატიმართა წამების საქმეებს;
• ადამიანების მკვლელობის, ძალადობის, პირადი ცხოვრების ხელყოფის შემთხვევებს;
• კორუფციასა და ბიზნესზე ზეწოლას, მედიასაშუალებების მისაკუთრებას;
• 2008 წლის აგვისტოს ომის „დაწყების აღიარებას“ და „ქართველი სამხედროებისთვის ომის დანაშაულის დაბრალებას“.