25 თებერვალს მოხალისეების ჯგუფებში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ კინტრიშის ნაკრძალში დიდთოვლობის გამო საგუშაგოში ჩარჩა 58 წლის რეინჯერი გენო გოგიტიძე, რომელსაც ტელეფონზეც კი ვეღარ ურეკავდნენ.
რეინჯერი სოფელ ცხემვანაში 10 დღის განმავლობაში იყო გარესამყაროს მოწყვეტილი, მისი გამოყვანა მთამსვლელებმა, რომლებიც მოხალისე მაშველების სტატუსით ეხმარებოდნენ ადამიანებს გურიასა და აჭარაში, მხოლოდ 1 მარტს შეძლეს.
„დედას ინფარქტი აქვს, უგონო მდგომარეობაშია, ორი დღე დასახმარებლად ვერ მოვიდნენ” ... „სახურავი ჩამოინგრა, მეუღლე ვერ დადის, ვერ ვტოვებთ სახლს”... „4 ძაღლი მყავს, ჩემს საკვებს ვაჭმევ, არ ვიცი კიდევ რამდენ ხანს გვეყოფა”... „მეუღლე სახურავს წმენდდა, ჩამოვარდა, ფეხი მოიტეხა, ვერ მიმყავს ექიმთან”.
ეს მხოლოდ რამდენიმე ამბავია იმერეთში დიდთოვლობის გამო გარესამყაროს მოწყვეტილ სოფლებში მცხოვრებთა მძიმე ყოფიდან. ხალხი დახმარებას ისევ ითხოვს და ისევ ელოდება.
ექსპერტები ვარაუდობენ, რომ უახლოეს დღეებში, როდესაც ყინვა გადაივლის, თოვლის დნობას წყალდიდობა და მეწყრები მოჰყვება.
განსაკუთრებით საშიშია გურია, სადაც ჯერ კიდევ 2023 წელს, 8 სექტემბერს სტიქიამ მსხვერპლიც კი გამოიწვია. მაშინ 846 სახლი გეოლოგებმა საცხოვრებლად უვარგისად მიიჩნიეს.