„მზია დაუყოვნებლივ უნდა გათავისუფლდეს, ხოლო მისი საქმე გადაიხედოს“, - აცხადებენ საელჩოები. საერთო განცხადების ტექსტი პირველად გაერთიანებული სამეფოს საელჩომ გაავრცელა X-ზე.
„მედიის თავისუფლების კოალიციის“ წევრები აცხადებენ, რომ უკიდურესად შეშფოთებულნი არიან მზია ამაღლობელის მდგომარეობით.
მზია ამაღლობელი მე-19 დღეა, შიმშილობს ციხეში. მისი ინტერესების დამცველი ორგანიზაციის, "ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" განცხადებით, მის სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება და 30 იანვრისთვის „მას უკვე უჭირს ადვოკატთან შესახვედრად საჭირო მანძილის გავლა".
„როგორც ადამიანის უფლებათა საკითხებში ევროპის საბჭოს კომისარმა აღნიშნა, მისი წინასწარი პატიმრობა დაუსაბუთებელია. ეს კიდევ ერთი შემაშფოთებელი მაგალითია საქართველოში ჟურნალისტების დაშინების, რაც ზღუდავს მედიის თავისუფლებისა და გამოხატვის უფლებას“, - წერია განცხადებაში.
„ამასთანავე, ჩვენ შეშფოთებულები ვართ იმით, რომ სისტემური ძალადობის შემდეგ აქციების მონაწილეების მიმართ, ჯერ კიდევ არც ერთ პოლიციელს არ შეუჩერდა სამსახურებრივი უფლებამოსილება ან მიცემულა პასუხისგებაში“, - აცხადებენ 14 ქვეყნის საელჩოები.
„მედიის თავისუფლების კოალიცია“ კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, „უზრუნველყოს იმ ჟურნალისტთა უფლებები, რომლებმაც სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს პროტესტის გაშუქებისას პოლიციის მხრიდან ძალის გადამეტება განიცადეს“.
ხელმომწერი ქვეყნები არიან: