27 მარტს, მურმანსკში საერთაშორისო არქტიკულ ფორუმზე გამოსვლისას, პუტინმა მოუწოდა რუსეთის მთავრობას, დააჩქაროს პოლარულ ზონაში საგარნიზონო ქალაქების მშენებლობა და განახლება.
"ეს, რა თქმა უნდა, დაკავშირებულია რეგიონში ჩვენი სამხედრო კომპონენტის გაძლიერებასთან. აქ ჯარისკაცების რაოდენობა გაიზრდება", - თქვა მან და აღნიშნა რუსეთის მიერ თავისი უფლებების დაცვის აუცილებლობა იმის ფონზე, რასაც მან ნატოს მხრიდან საფრთხე უწოდა.
პუტინმა დაადანაშაულა ნატო იმაში, რომ შორეულ ჩრდილოეთს სულ უფრო მეტად უყურებს, როგორც პოტენციურ ბრძოლის ველს.
„რა თქმა უნდა, შეშფოთებული ვართ მხოლოდ იმ ფაქტით, რომ ნატოს ქვეყნები სულ უფრო ხშირად განიხილავენ შორეულ ჩრდილოეთს პლაცდარმად შესაძლო კონფლიქტებისთვის და ამ პირობებში სამხედრო ძალების გამოყენებას ცდიან“, - თქვა მან.
მან აღნიშნა, რომ რეგიონში ასევე განლაგდებიან ნატოს ჯარები ფინეთიდან და შვედეთიდან, "რომლებთანაც ბოლო დრომდე არანაირი პრობლემა არ გვქონია".
ფინეთი და შვედეთი ალიანსს შეუერთდნენ უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული შეშფოთების გამო 2022 წლის თებერვალში უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ.
ნატოს შესახებ გაფრთხილებების მიუხედავად, პუტინი ამტკიცებდა, რომ რუსეთი საფრთხეს არ წარმოადგენს. "რუსეთი არავის ემუქრება", - თქვა მან.
კრემლის ლიდერმა ასევე განიხილა გრენლანდიის შესახებ აშშ-ს პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის წინადადება.
მან გაფრთხილება გამოთქვა, რომ "ექსტრავაგანტური რიტორიკა ამერიკის ახალი ადმინისტრაციისგან" სერიოზულად უნდა იქნეს მიღებული. თუმცა მან ეს საკითხი შეაფასა, როგორც ორმხრივი საკითხი დანიასა და აშშ-ს შორის, რომელიც არ არის დაკავშირებული რუსეთთან.