სამხრეთ კორეაში ტყის ხანძრის შედეგად დაღუპულთა რიცხვი 24-მდე გაიზარდა. ოთხშაბათს ავარია განიცადა სახანძრო ვერტმფრენმა, რის შედეგადაც დაიღუპა პილოტი, იუწყება Reuters.
ხანძრებმა, რომლებიც ძლიერმა ქარმა და მშრალმა ამინდმა გამოიწვია, გაანადგურა მთელი კვარტლები, რამაც 27000-ზე მეტი ადამიანი აიძულა, სახლები დაეტოვებინათ. ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ხანძარი სამხრეთ კორეაში ბოლო ათწლეულების განმავლობაში.
„ჩვენ ვაყენებთ ყველა ხელმისაწვდომ პერსონალს და აღჭურვილობას ტყის ხანძრის წინააღმდეგ საბრძოლველად, მაგრამ სიტუაცია არასახარბიელოა“, - განაცხადა პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა ჰან დოკ-სუმ.
ხანძარი შაბათს გაჩნდა და ოთხშაბათს საფრთხე შეუქმნა იუნესკოს მსოფლიო მემკვიდრეობის რამდენიმე ძეგლს - სოფელ ჰაჰოეს და პენსან სოვონის კონფუციანურ აკადემიას - თქვა ქალაქ ანდონის ხელისუფლების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა.
მოსალოდნელია, რომ კლიმატის ცვლილება მთელს მსოფლიოში ტყის ხანძრების გახშირებას გამოიწვევს, თქვა ტყის კატასტროფების ექსპერტმა ლი ბენგ-დუმ.