მზია ამაღლობელის საქმის განხილვა ბათუმის სასამართლოში - ლაივბლოგი
ბათუმის საქალაქო სასასამართლოში პროტესტის ფონზე დაიწყო „ნეტგაზეთისა“ და „ბათუმელების“ დამფუძნებლის, მზია ამაღლობელის საქმის განხილვა. წინასასამართლო სხდომაზე მოსამართლემ უნდა გამოაცხადოს, შეცვლის თუ არა აღკვეთის ღონისძიებას, დაუშვებს თუ არა მტკიცებულებებს და განიხილავს თუ არა საქმეს არსებითად
01:21 6.3.2025
ადვოკატები მზია ამაღლობელის საქმეში გაჩენილ „დაგეგმილ თავდასხმაზე”
4 მარტს, ბათუმის საქალაქო სასამართლოში მზია ამაღლობელის საქმის განხილვისას მოსამართლემ დაცვის მხარის თითქმის ყველა მტკიცებულება დაუშვებლად ცნო და ჟურნალისტსა და მედიამენეჯერს, რომელიც კვლავ პატიმრობაში დატოვა, ადვოკატების შეფასებით, დაცვის უფლება ჩამოართვა.
4 მარტს, ბათუმის საქალაქო სასამართლოში მოულოდნელად გამოიკვეთა, რომ ბრალდება მუშაობს იმ ვერსიაზეც, თითქოს ჟურნალისტი და მედიამენეჯერი 11 იანვარს „პოლიციელზე თავდასხმას” გეგმავდა „სხვებთან კომუნიკაციით” და ამ მოტივით მზია ამაღლობელის ტელეფონზე წვდომა მოითხოვა.
ჟურნალისტის ადვოკატი, ჯუბო ქათამაძე ამბობს, რომ გამოძიება ამ ვერსიის წამოყენებით საკუთარ თავს ეწინააღმდეგება. საბრალდებო ჩანაწერში აღნიშნულია, რომ მზიამ პოლიციელს დაარტყა არა წინასწარ დაგეგმილად, არამედ შურისძიების გამო. იმ დღეს მზია ამაღლობელი ორჯერ დააკავეს, პირველად - პოლიციის მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის გამო, როცა ღობეზე საპროტესტო სტიკერს აკრავდა.
მზია ამაღლობელის ადვოკატები მიიჩნევენ, რომ ეს ახალი ვერსია, - მით უმეტეს, გამოძიება უკვე დასრულებულია, - ვერ შეცვლის მათი დაცვის ქვეშ მყოფის წინააღმდეგ წაყენებულ ბრალდებას, მაგრამ პოლიციას ჟურნალისტის ტელეფონზე წვდომის უფლებას მისცემს.
„[გამოძიების] მიზანია ტელეფონის არდაბრუნება. ჩვენ ვითხოვდით ტელეფონის დაბრუნებას, საქმესთან ამას არანაირი შემხებლობა არ აქვს, იქ უამრავი ინფორმაციაა, როგორც პირადი, ისე სამსახურებრივი და უნდათ ყველაფერს ჩახედონ”, - ეუბნება მზია ამაღლობელის ადვოკატი, მაია მწარიაშვილი რადიო თავისუფლებას.
იმავეს ამბობს მზია ამაღლობელის მეორე ადვოკატი, ჯუბო ქათამაძეც: