ოქტომბრის ბოლოს ბაღდათის სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ექიმის სიკვდილის ამბავი მთელ რაიონს მოედო. იმედი მოგვიკვდაო, ასე გლოვობდნენ ბაღდათელები, იმიტომ რომ როცა არ უნდა დასჭირვებოდათ, სადაც არ უნდა დასჭირვებოდათ, როგორ ამინდშიც არ უნდა დასჭირვებოდათ, ნათია მათთან ჩნდებოდა.
ტატიანა ხუსკივაძე, ნათიას კოლეგა, ამბობს, ვეხუმრებოდი ხოლმე, ნუ მიაჩვიე მეზობლები ასეთ ყურადღებასო, „მაგრამ სხვანაირად არ შეეძლო. საკუთარი თავი არ ადარდებდა, მთავარი იყო, სხვას არ გასჭირვებოდა რამე“.
ტატიანამ და ნათიამ 14 წელი ერთ ცვლაში იმუშავეს. ნათია მეხუთე ბრიგადის ექიმი იყო, ტატიანა - მეექვსესი. ერთად მუშაობდნენ ნათია და ტატიანა საავადმყოფოშიც. ფრთა მომტყდაო, ამბობს ტატიანა.
„კლინიკაში რომ პაციენტი ეგულებოდა, სახლში წასული, უკან, კლინიკაში ბრუნდებოდა. საკუთარი თვალით თუ არ ნახავდა როგორ იყო, ვერ მშვიდდებოდა. არადა, სულ არ იყო ვალდებული, რადგან კლინიკაში სხვა ექიმი მორიგეობდა. ასე იყო სასწრაფოზე მორიგეობის დროსაც: სხვა რომ 10-15 წუთში მოილევდა გამოძახებას და ავადმყოფთან ურთიერთობას, ის შესაძლოა მთელი საათი გაჩერებულიყო და სანამ ბოლომდე არ დარწმუნდებოდა, რომ ყველაფერი რიგზე იყო, არაფრით წამოვიდოდა. ნებისმიერ დროს, ვისაც კი რამე გაუჭირდებოდა, დღე იყო თუ ღამე, ნათიას ეძახდნენ. აქაც, კლინიკაში, როცა ნათია იყო მორიგე, ყველა იმედიანად იყო, ე.ი. ყურადღება არავის მოაკლდებოდა“.
ტატიანამ ნათია ბოლოს სიკვდილამდე 6 დღით ადრე, მაშინ ნახა, როცა ქუთაისიდან თბილისში გადმოჰყავდათ:
„შორიდან ვუყურებდი. ლაპარაკის თავი აღარ ჰქონდა. ქმარი მიეშველა, მანქანაში რომ ჩაესვა, მაგრამ ხელი გააშვებინა, არ მომეკაროო“.
ნათიას 12 და 8 წლის შვილები დარჩა.
„მამას გულის ოპერაცია გავუკეთეთ. კლინიკიდან სახლში რომ გამოწერეს, მალევე კოვიდი დაუდასტურდა. დედას ვეხვეწეთ, ცალკე გადასულიყო, რომ იქნებ როგორმე ინფიცირებისაგან დაგვეცვა, მაგრამ თავი მოიკლა, ახლა ვჭირდები მამათქვენს და მარტოს ვერ დავტოვებო. ღამითაც მის გვერდით ეძინა. მალევე თვითონაც კოვიდი დაუდასტურდა“, - ასე იხსენებს მშობლების კოვიდით ინფიცირების ამბავს თინა კეშელევა, ნინო მუხიგულაშვილის შვილი. თინას დედა, 64 წლის ასაკში, 2020 წლის დეკემბერში, კოვიდით გარდაიცვალა. თინას მამამ კოვიდი დაამარცხა.
ნინო მუხიგულაშვილი ათწლეულების განმავლობაში ტექნიკური უნივერსიტეტში, რკინიგზის ტრანსპორტის ავტომატიკისა და ტელემექანიკის პროფესორი იყო.
გარდაცვალებამდე უნივერსიტეტში კითხულობდა ლექციებს: „კოვიდი რომ დაუდასტურდა, დედას დავურეკე ვიდეო ზარით, ჰოსპიტალიზაციას ელოდებოდა, ის კი იჯდა სიცხიანი კომპიუტერთან. შენიშნა მივეცი, რას შვრები, არ გაემზადე-მეთქი? და მიპასუხა, ბავშვები მელოდებიან, ნიშნები მაქვს დასაწერი და ჯერ ვერსად წავალ, საქმეს ვერ გავუფუჭებო. დედა დიდ პატივს სცემდა სტუდენტებს. ბევრი ახალგაზრდა პროფესიონალი აღზარდა. ზრუნავდა არა მარტო მათ პროფესიულ განათლებაზე, არამედ ზრუნავდა შემდეგ მათ დასაქმებაზეც. ეს იყო სრულიად უანგარო დახმარება“.
ნინო მუხიგულაშვილი და მისი მეუღლე კლინიკაში ერთად გადაიყვანეს. თინა მამის ჯანმრთელობაზე უფრო მეტად დარდობდა, რადგან ის ახალნაოპერაციები იყო და შიშობდა, რომ ვირუსი მის სიცოცხლეს საფრთხეს შეუქმნიდა.თინას მშობლები სწორედ მაშინ მოხვდნენ კლინიკაში, როდესაც საქართველოში ინფიცირების ყოველდღიურმა მაჩვენებელმა 5000-ს მიაღწია.ჭირდა პაციენტთათვის ადგილების მოძიება როგორც ჩვეულებრივ პალატებში, ისე რეანიმაციებში.თინა ფიქრობს, რომ დედა რეანიმაციაში გვიან გადაიყვანეს:
„დედა გვწერდა მესიჯებს, რომ ექიმები დროულად ვერ ახერხებდნენ მისთვის ყურადღების მიქცევას, მესმის, რომ ძალიან რთული მდგომარეობა იყო და ძალიან ძნელია, ამ დროს ვინმე დაადანაშაულო, თუმცა, ამასთანავე, ძალიან გულდასაწყვეტიცაა.დღემდე ვფიქრობთ, რომ დედა, რომ დროულად გადაეყვანათ რეანიმაციაში, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა ასე არ დამძიმდებოდა“.
თინამ, რომელიც წლებია მოსკოვში ცხოვრობს და მუშაობს, უკანასკნელად დედა 2019 წლის სექტემბერში ნახა:
„დედა ისე გარდაიცვალა, ვერ ვნახე.ყველაზე მძიმე განცდა ალბათ ისაა, რომ ადამიანი ასე მოულოდნელად მიდის.თავისი ფეხით შედის კლინიკაში, მერე კი ასე დაუმშვიდობებლად, მარტოდმარტო კვდება.ერთადერთი რამ დამრჩა ნუგეშად - რომ მივხვდი დედას მდგომარეობა მძიმდებოდა, SMS შეტყობინებები გავუგზავნე, სადაც ვწერდი რომ მასზე ძვირფასი და საყვარელი არავინ მყავდა...წაიკითხა, და ნუ ამატირეო მომწერა.ეს იყო ჩემი დამშვიდობება.ესღა შევძელი“...
გუჯა ლობჟანიძე 12 იანვარს, თბილისის ერთ-ერთ კლინიკაში გარდაიცვალა. როდესაც ოჯახის წევრებს ეგონათ, რომ გამოჯანმრთელდა, მდგომარეობა სწორედ მაშინ გაურთულდა. ინფიცირებიდან მეთერთმეტე დღეს, მის ორგანიზმში ციტოკინური შტორმი განვითარდა, მდგომარეობა დამძიმდა და ექიმებმა მისი გადარჩენა ვეღარ შეძლეს.
ქეთი ლობჟანიძე, გუჯას შვილი თავადაც ექიმია. ის წლებია საფრანგეთში თავისი პროფესიით მუშაობს, თუმცა ხანდაზმული მშობლების გამო, საქართველოში წელიწადში სამჯერ მაინც უწევდა ჩამოსვლა. ქეთიმ ბოლოს მამა 2020 წლის შემოდგომაზე ნახა:
„სექტემბერში სპეციალურად ჩამოვედი იმისათვის, რომ მშობლებისთვის ყველა გამოკვლევა ჩამეტარებინა. მოვაძლიერე, გრიპის საწინააღმდეგო აცრა გავუკეთე, დავუტოვე წამლები, რომ გარეთ გასვლა არ დასჭირვებოდათ. მეგონა, რომ ასე ყველა საფრთხეს ვაშორებდი. თუმცა, მამას ქირურგიული პრობლემა შეექმნა, რის გამოც, მისი კლინიკაში გადაყვანა გახდა საჭირო. კლინიკიდან გამოწერის წინ, მამას ტემპერატურამ აუწია. გაუკეთეს ტესტი და აღმოჩნდა კოვიდ-ინფექცია. მამა კოვიდით კლინიკაში დაინფიცირდა. თავიდან ვირუსი მსუბუქი ფორმით მიმდინარეობდა, მეც ჩამოსასვლელად ვემზადებოდი, ვფიქრობდი, რომ მამას გამოწერდნენ და სახლში უკვე მე გავაგრძელებდი მის მკურნალობას, თუმცა, მეთერთმეტე დღეს დაეწყო ციტოკინური შოკი, შემდეგ გაეთიშა თირკმელი და მიუხედავად იმისა, რომ ყველაფერი გაუკეთდა, ვეღარ გამოიყვანეს მდგომარეობიდან“.
ქეთის ახლა ყველაზე მეტად იმაზე სწყდება გული, რომ როდესაც მამას ასე ძალიან უჭირდა, ის ოჯახისგან შორს, უცხო ადამიანების გარემოცვაში აღმოჩნდა. ერთადერთი იმით იმშვიდებს გულს, რომ გარდაცვალებამდე მამას რამდენჯერმე ელაპარაკა ვიდეო-ზარით:
„ეს იმხელა შვება იყო, ბოლოს რომ ველაპარაკე, მხნედ იყო და ვუთხარი, რომ მა, როგორ მაგრად იბრძვი, აბა შენ იცი-მეთქი. დავპირდი, საავადმყოფოდან რომ გამოხვალ, სახლში დაგხვდები და ფეხზე დაგაყენებ-მეთქი. გაუხარდა და ექიმს ჰკითხა, როდის გამიშვებთო? ექიმმა უპასუხა, აი, გვაცადე, ბაბუ, ცოტა ხანი და მალე გაგიშვებთო. ეს იყო ჩემი ბოლო ლაპარაკი მამასთან. ისე მხნედ იყო, ვერაფრით წარმოვიდგენდი ასეთ დასასრულს“.
მამას დაკრძალვას ქეთიმ ვერ ჩამოუსწრო. მის პანაშვიდებსა და დაკრძალვას ქეთივიდეო-ზარით ადევნებდა თვალს:
„საფლავზეც ასე გამოვემშვიდობე, ტელეფონის ეკრანიდან დაველაპარაკე, არ მინდოდა, რომ უჩემობა ეგრძნო. არ მინდოდა, ეფიქრა, რომ მარტო იყო“.
თათიას ახლაც უჭირს ბებიაზე ლაპარაკი. მარტო იმიტომ არა, რომ ბებია იყო და უყვარდა. იმიტომ, რომ უნდოდა, ბებიას სიკვდილი მაინც ჰქონოდა მშვიდი, საყვარელი ადამიანების გარემოცვაში:
„ორი წლის იყო მამა რომ გადაუსახლეს. 6 წლისას დედაც მოუკვდა. ბებია ზრდიდა და ისიც მალევე გარდაიცვალა. წლების შემდეგ ძმა მოუკვდა. შემდეგ ერთადერთი შვილი, მამაჩემი. არ მინდოდა, რომ ასე მარტო გარდაცვლილიყო. მიუხედავად იმისა, რომ 87 წლის იყო, ძალიან აქტიური ქალი იყო. სულ რაღაცას აკეთებდა. ბოლოს მარტში ვნახე, სოფელში ვიყავი ჩასული. ეზოს ხვეტდა. შენიშვნაც კი მივეცი, დაანებე თავი, არ დაიღალო-მეთქი, მაგრამ უსაქმოდ ყოფნა არ შეეძლო“, - იხსენებს ბებიას თათია წერეთელი.
ლეილა მუმლაძეს კორონავირუსი 22 აპრილს დაუდასტურდა. იმავე საღამოს გადაიყვანეს საჩხერის კლინიკაში. მალევე კორონავირუსი დაუდასტურდა მის რძალსაც:
„ორ დღეში დედაც დაინფიცირდა. რამდენიმე დღე ერთ პალატაში იწვნენ, თუმცა, შემდეგ ბებოს მდგომარეობა გართულდა და ინტენსიურ განყოფილებაში გადაიყვანეს. რაღაც პერიოდი ტელეფონით ლაპარაკს ახერხებდა, მე და ჩემი ძმა შორიდან ვართობდით, ვეხუმრებოდით, რომ მარტო არ ეგრძნო თავი, თუმცა, ბოლოს, ვეღარც ტელეფონზე გვპასუხობდა. ერთ-ერთ ზარზე ექთანმა მიპასუხა, ვთხოვე, იქნებ ტელეფონი მიადოთ ყურზე-მეთქი, რომ ჩემი ხმა გაეგო. მაგრამ გავიგე, როგორ გადაულაპარაკა ექთანს, არ მესმის არაფერიო. მას მერე ბებოს ხმა აღარ გამიგია“.
გარდაცვალებამდე ერთი დღით ადრე, მასთან რძალი შეუშვეს: „დედაზე ძალიან იყო დამოკიდებული. ერთადერთი შვილი ჰყავდა, რომელიც მოუკვდა და დედა და ჩვენ დავრჩით იმედად. შორიდან გამიღიმაო, ასე მითხრა დედამ“.
თათიას ბებია 12 მაისს გარდაიცვალა:
„ზუსტად იმ დღეს ვაპირებდი საჩხერეში წასვლას. მიუხედავად იმისა, რომ ვიცოდი, კლინიკაში მის სანახავად არავინ შემიშვებდა, ვფიქრობდი, რომ ჩემი ხელით ნაყიდ რაღაცებს შევუგზავნიდი, ჩემს ახლოს ყოფნას იგრძნობდა. საყიდლებზე ვიყავი, დედამ რომ დამირეკა, ბებოს გული გაუჩერდაო. წავიდა ისე, რომ ვერ მივედი, ვერ ჩავეხუტე, კიდევ ერთხელ ვერ ვუთხარი როგორ მიყვარს. აი რას შვრება კოვიდი, გვაშორებს, გასაჭირში ერთმანეთთან მიკარების საშუალებას არ გვაძლევს“.
სიცოცხლის ბოლომდე ერთი ოცნება და ნატვრა ჰქონდა - უნდოდა მოკრივე ყოფილიყო, ნამდვილი მოკრივე, პროფესიონალი. ჰქონდა წითელი ხელთათმანები და ყოველდღე ისეთი შემართებით ვარჯიშობდა, თითქოს, მეორე საღამოს რინგზე უნდა გასულიყო. იმაზე წუხდა, რომ ახალგაზრდობაში, როცა მართლა შეეძლო პროფესიონალი მოკრივე გამხდარიყო, ომის წლებმა და გაჭირვებამ ხელი შეუშალა: ისე ვერ ვიკვებებოდი, როგორც ნამდვილ სპორტსმენს სჭირდებოდაო.
უშანგს არასდროს ჰყოლია ცოლ-შვილი, არც და-ძმა. სახლი, რომელიც თბილისში, ბესიკის ქუჩაზე იდგა, 2000-იანი წლების დასაწყისში დაკარგა. თითქმის 20 წლის წინ თავშესაფარი ხანდაზმულთა პანსიონატში იპოვა. პანსიონატში იპოვა უშანგმა მეგობარიც, ჟურნალისტი ცირა გვასალია.
8 წლის წინ ცირამ ხანდაზმულებზე სტატიის მომზადება გადაწყვიტა. პანსიონატს სწორედ სტატიის გმირების საპოვნელად მიაკითხა. სტატიას მალევე დოკუმენტური ფილმიც მოჰყვა და უშანგი, თავისი მოკრივის ხელთათმანებით, და პანსიონატის სხვა ბინადრები ცირამ სხვებსაც გააცნო:
„დავმეგობრდით. ამ წლების განმავლობაში ურთიერთობა არ გაგვიწყვეტია. წელიწადში რამდენჯერმე ავდიოდი მათთან. მიმქონდა ტკბილეული, ჩაი, ვისხედით ხოლმე ერთად, ათას რამეზე ვლაპარაკობდით. მე იმათ დაბადების დღეებს არ ვტოვებდი და ისინი ჩემსას. უხაროდა ხოლმე უშანგის ჩემი დანახვა. საყვარელი თუთიყუშები ჰყავდა, სანჩო და პანჩო, ცოლ-ქმარი. ხუმრობდა ხოლმე, მოვიდა დრო, მეც დავქორწინდეო“.
ცირამ და უშანგმა ბოლოს 13 ოქტომბერს, უშანგის დაბადების დღეზე, ტელეფონით ილაპარაკეს. ბედნიერი და კმაყოფილი ჩანდა, ნათესავები უნდა მოვიდნენ და შენც მოდიო, ასე უთხრა:
„ძალიან მინდოდა პირადად მიმელოცა დაბადების დღე, მაგრამ ეპიდემიის გამო პანსიონში მისვლას მოვერიდე. არა უშავს, ამოდიო, მითხრა, მაგრამ მაინც თავი შევიკავე. როგორც ვიცი, დაბადების დღემ კარგად ჩაიარა, თუმცა რამდენიმე დღის შემდეგ პანსიონატიდან შემატყობინეს, უშანგს კოვიდი დაუდასტურდა, კლინიკაში წევს და მძიმედ არისო“.
უშანგი 10 ნოემბერს გარდაიცვალა. ცირას მისი სიკვდილი მეორე დღეს შეატყობინეს.
მამუკა სვანიძის ვეტერინარული კლინიკის შესახებ მთელმა ქუთაისმა იცის. წლებია, თუკი ან ძაღლი გაუხდებოდა ვინმეს ავად, ან კატა, ყველას ექიმი მამუკა იყო. მამუკა აჭმევდა და მკურნალობდა მიუსაფარ ცხოველებსაც. ქუთაისში 57 წლის ვეტექიმი გამორჩეულად უყვარდათ.
გარდა იმისა, რომ პროფესიონალი იყო, ისეთი მშვიდი გამოხედვა ჰქონდა, მაშინვე დაგაწყნარებდა აფორიაქებულს და ანერვიულებულსო, ჰყვება ჟურნალისტი ქეთი ბერძენიშვილი, რომელმაც ვეტექიმის ავადმყოფობის ამბავი ოქტომბრის შუა რიცხვებში შეიტყო.
„ჩემი ყველა შინაური ცხოველის ვეტექიმი მამუკა იყო. წლები ვმეგობრობდით. ასე იყო ჩემს გარშემო თითქმის ყველა - ნათესავი, მეგობარი თუ, უბრალოდ, ნაცნობი. მისნაირი გულისხმიერი და ყურადღებიანი ექიმი სხვა არ გვეგულებოდა. მომაკვდავი ცხოველები გადაურჩენია. ქუჩის ცხოველების პატრონიც მამუკა იყო - არც საჭმელს აკლებდა, არც მკურნალობას. ოქტომბრის შუა რიცხვებში ლეკვი მივიყვანე აცრაზე. მამუკას შვილი დამხვდა, მამა ავად არისო. სამწუხაროდ, მამუკამ ვერ დაამარცხა კოვიდი. ერთი ფრთიანი გამოთქმა რომ გვიყვარს - კაცი, რომელიც ქალაქს დააკლდაო, მამუკა ნამდვილად დააკლდა ქუთაისს“.
მამუკა სვანიძე 2 ნოემბერს, ქუთაისში გარდაიცვალა.
თათია ხურციძე 27 ოქტომბერს გარდაიცვალა. დარჩა 9 და 6 წლის შვილები. მიუხედავად დაავადებისა, რომელსაც ის წლების განმავლობაში ებრძოდა, ცხოვრობდა აქტიური ცხოვრებით, მუშაობდა არასამთავრობო ორგანიზაცია „აფხაზინტერკონტში“, მართავდა საოჯახო ბიზნესს - პატარა სასტუმროს ქუთაისში.
კოვიდით ინფიცირებამდე რამდენიმე დღით ადრე გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ვებგვერდზე თათიას ამბავი გამოქვეყნდა. თათია ჰყვებოდა, როგორ დაეხმარა ორგანიზაციის მხარდაჭერით მიღებული ცოდნა და უნარები სურვილის ასრულებაში, როგორ ააწყო მისმა ოჯახმა მცირე ბიზნესი და როგორ აპირებდა საქმიანობის გაფართოებას:
„ჩემს ცხოვრებას ახლა სულ სხვა მუხტი აქვს. ვხვდები, რომ ამ გადაწყვეტილებით დიდი ნაბიჯი გადავდგი: ვმართავ ბიზნესს, რომელიც მომგებიანია. ეკონომიკური დამოუკიდებლობა და ბიზნესის წარმოება ძალიან გცვლის: გადაწყვეტილებებს თავად იღებ, შინაგანად კიდევ უფრო იხსნები და ხვდები, რომ სრულიად განსხვავებული შესაძლებლობები გიჩნდება. საკუთარ თავს რომ ვუყურებ, ძალიან ამაყი ვარ, თუმცა ვიცი, კიდევ უფრო მეტის გაკეთება შემიძლია. სასტუმროს გახსნის შემდეგ მე და ჩემმა დამ დედაც აქ დავასაქმეთ. როდესაც ბევრი სტუმარი მყავს, ორი ქალი კიდევ მეხმარება, თუმცა ქალების გაძლიერება მხოლოდ ამით არ მინდა შემოიფარგლოს. ვაპირებ სოფლის მეურნეობის პროდუქტები, რომლებიც სასტუმროში მჭირდება, ქალი მომწოდებლებისგან შევიძინო, მათ შორის იმ მეწარმეებისგან, რომლებიც პროექტით გავიცანი. ეს ჩემი კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი გეგმაა, რომელსაც აუცილებლად განვახორციელებ“.
თათიას კოვიდი 16 ოქტომბერს დაუდასტურდა. 11-დღიანი ბრძოლის შემდეგ, თბილისში, ერთ-ერთ კლინიკაში გარდაიცვალა:
„მიუხედავად იმისა, რომ ბევრს მუშაობდა, საღამოობით, როცა სახლში ბრუნდებოდა, მთელ დროს ბავშვებს უთმობდა. შაბათ-კვირასაც აუცილებლად შვილებთან ატარებდა. არ უნდოდა ბავშვებს დედის დანაკლისი ეგრძნოთ. ახლა ყველაზე მეტად ბავშვები განიცდიან. ენატრებათ, ათვალიერებენ მის სურათებს, კოცნიან. ვიდეოებს უყურებენ, ხმოვან შეტყობინებებს უსმენენ. ჯერ ძალიან პატარები არიან. მათი შემხედვარე, ჩვენ ხმას როგორღა ამოვიღებთ“, - ამბობს თათიას მული, ლელა ძოწენიძე.
შვილებისთვის არ გაუმხელია, მაგრამ გრძნობდა, ვირუსი თუ შეხვდებოდა, ვერ გადაიტანდა. ჯერ კიდევ თვეების წინ გაანდო შიში ახლობელს. შვილებმა ამის შესახებ მხოლოდ დედის გარდაცვალების შემდეგ შეიტყვეს.
73 წლის მანანა ბარამიძე ბათუმიდან იყო, ჯანმრთელობის პრობლემები ჰქონდა, ეტლით მოძრაობდა და ბოლო ხუთი წელი ქმარი, 79 წლის თამაზ იმედაიშვილი, უვლიდა. ცოლ-ქმარი ერთად დაინფიცირდა. ერთად დააწვინეს ისინი კლინიკაშიც. თამაზი გამოჯანმრთელდა, მანანა ვირუსს ვერ მოერია:
„ინფიცირებიდან მეექვსე დღეს დედას მდგომარეობა დამძიმდა. მამას სთხოვდა თურმე, მის გვერდით ყოფილიყო, თმაზე მომეფერე, ხელი დამიჭირეო. ნელ-ნელა სულ უფრო დამძიმდა და მეათე დღეს უკვე რეანიმაციაში გადაიყვანეს. დედას გარდაცვალება ყველაზე რთული მაინც, ალბათ, მამაჩემისთვისაა. წლების განმავლობაში ის უვლიდა დედას. მამა დღემდე დარწმუნებულია, რომ საავადმყოფოში რომ არ დაეცილებინათ ერთმანეთისთვის, დედა რომ რეანიმაციაში არ წაეყვანათ და მასთან ერთად დარჩენილიყო, გადარჩებოდა. მამაჩემი დღემდე დარწმუნებულია, რომ დედა გონზე იყო და იგრძნო, როცა მას დააშორეს“, - გვიყვება მანანას შვილი, ნატა იმედაიშვილი, რომლისთვისაც მშობლების დაინფიცირების ამბავი დღემდე გამოცანად რჩება:
„მათთან მხოლოდ მე მივდიოდი, პროდუქტით ვამარაგებდი. მამა ძალიან იშვიათად გადიოდა მაღაზიაში პურის ამოსატანად. ვვარაუდობ, რომ შესაძლოა მამა ფულით დაინფიცირდა და შემდეგ უკვე დედასაც გადაედო. საქართველოში ვირუსის გამოჩენის დღიდანვე დედას შიში დაეწყო. ძალიან ბევრ ინფორმაციას იღებდა ამ დაავადების შესახებ, ძალიან ბევრს კითხულობდა, ინფორმირებული იყო და განსაკუთრებულად ფრთხილობდა. დედა გრძნობდა, რომ ამ დაავადებას ვერ გადაიტანდა. ძალიან განვიცდი, რომ სიკვდილის წინ ვერ ვნახე. მასთან შესვლის უფლება არავის ჰქონდა“.
ყველაზე მეტად ახლა ნატას დედის სატელეფონო ზარები ენატრება:
„სახლიდან გამოსული არ ვიყავი ხოლმე, რამდენიმე წუთში რომ მირეკავდა, აბა, მიხვედი? როგორ მიხვედი? ხანდახან ტელეფონსაც ვუთიშავდი, მერე ვუბრაზდებოდი, ორი წუთის წინ არ გამოვედი? ჯერ როგორ მივიდოდი-მეთქი. ახლა ვნანობ, ძალიან ვნანობ. ეს ყურადღება ყველაზე მეტად დამაკლდება. მისი ყოველდღიური ზარები - რას ვჭამთ, როგორ ვართ, ბავშვებმა ხომ იმეცადინეს“...
„კითხვა უყვარდა, თან ძალიან. 91 წლის ასაკშიც კი, დღე არ გავიდოდა, ახალი რამ არ წაეკითხა“, გვეუბნება მარიამ ხუციშვილის რძალი, გულიკო კასრაძე:
გარდაცვალებამდე ცოტა ხნით ადრე მარიამმა შვილიშვილს წიგნების გრძელი სია ჩამოუწერა, ეს წიგნები დედას უყიდე, წაიკითხოსო:
„წიგნებს ვუცვლიდით ხოლმე ერთმანეთს და მერე დიდხანს ვლაპარაკობდით ლიტერატურაზე. უნიჭიერესი ქალი იყო. ახალგაზრდა დაქვრივდა და ორი შვილი მარტომ გაზარდა. 30 წელი გავატარეთ ერთად. უამრავი რამ ვისწავლე მისგან. ერთი შეხედვით, მკაცრი მოგეჩვენებოდა, მაგრამ ძალიან თბილი ადამიანი იყო. ბოლო წლებში ჯანმრთელობას უჩიოდა, სახსრები აწუხებდა, ავადმყოფობდა, მაგრამ ყველანი, დიდებიც და პატარებიც, ქალებიც და კაცებიც, ოჯახის უფროსად ვთვლიდით. ყველაფერს მერის ვეკითხებოდით, რადგან გვჯეროდა, რომ ყველაზე სწორი გადაწყვეტილების მიღება მაინც მერის შეეძლო“.
მერი ნოემბრის დასაწყისში გარდაიცვალა. ოჯახის წევრები, რომლებიც თავადაც ინფიცირებულები იყვნენ, მის დაკრძალვას ვერ დაესწრნენ.