ცეცხლის ნაწილობრივი შეწყვეტა, ყოვლისმომცველი ომი: მკაცრი რეალობა უკრაინასა და რუსეთში სამშვიდობო მოლაპარაკებების ფონზე
უკრაინასა და რუსეთში გადაღებული ფოტოები გვიჩვენებს ბოლო კვირების განმავლობაში უპილოტო თვითმფრინავების ყველაზე მასშტაბურ თავდასხმებს, მას შემდეგ რაც მიაღწიეს შეთანხმებას შეწყვეტილიყო თავდასხმები ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურაზე.
საცხოვრებელი ქუჩა ჰოსტომელში, კიევის მახლობლად, გადაღებული 19 მარტს ღამით დრონით თავდასხმის შემდეგ.
ცეცხლის ნაწილობრივი შეწყვეტა გამოცხადდა 18 მარტს კრემლმა პირობა დადო, რომ შეაჩერებს თავდასხმებს „ენერგეტიკისა და ინფრასტრუქტურის“ ობიექტებზე აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპსა და რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს შორის სატელეფონო საუბრის შემდეგ.
მეხანძრეები მუშაობენ 19 მარტს, უკრაინის სუმის რეგიონში, კრასნოპილის საავადმყოფოზე მიტანილი თავდასხმის შემდეგ.
18 მარტის სატელეფონო ზარის შემდეგ, უკრაინასა და რუსეთში უამრავი თავდასხმა მოხდა.
კავკაზსკაიას ნავთობის საცავი, რუსეთის კრასნოდარის ოლქში, იწვის მას შემდეგ, რაც მას 19 მარტს დრონები დაესხნენ თავს. რუსეთის ხელისუფლების თქმით, იერიში უკრაინამ მიიტანა.
გავრცელებული ინფორმაციით, 24 მარტის მდგომარეობით, საწყობი კვლავ იწვოდა.
უკრაინელი ჯარისკაცი 19 მარტს რუსული ტყვეობიდან გათავისუფლების შემდეგ ნათესავებს ტელეფონით ესაუბრება.
უკრაინამ და რუსეთმა გაათავისუფლეს 175-175 პატიმარი ტრამპისა და პუტინის სატელეფონო საუბრის მეორე დღეს.
რუსი ჯარისკაცების ჯგუფი უკრაინის მიერ მათი გათავისუფლების შემდეგ. 19 მარტი, 2025 წელი.
![უკრაინის ცენტრალურ კიროვოგრადის რაიონში საცხოვრებელი კორპუსის მცხოვრებლები ნანგრევებს ასუფთავებენ 20 მარტს რუსული დრონის დარტყმის შემდეგ.მარტის დასაწყისში უკრაინა დათანხმდა ცეცხლის სრულ შეწყვეტას მიმდინარე სამშვიდობო მოლაპარაკებების დროს, მაგრამ ეს წინადადება უარყო რუსეთმა. "ვინ დაადგენს სად და ვინ დაარღვია ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება 2000 კილომეტრზე [ფრონტის ხაზზე]? და ვინ ვის დაადანაშაულებს ამ შეთანხმების დარღვევაში?" განუცხადა რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა ჟურნალისტებს.](https://gdb.rferl.org/996fd674-d5ab-45a9-a3da-b7507e907a7c_w1024_q10_s.jpg)
უკრაინის ცენტრალურ კიროვოგრადის რაიონში საცხოვრებელი კორპუსის მცხოვრებლები ნანგრევებს ასუფთავებენ 20 მარტს რუსული დრონის დარტყმის შემდეგ.
მარტის დასაწყისში უკრაინა დათანხმდა ცეცხლის სრულ შეწყვეტას მიმდინარე სამშვიდობო მოლაპარაკებების დროს, მაგრამ ეს წინადადება უარყო რუსეთმა. "ვინ დაადგენს სად და ვინ დაარღვია ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება 2000 კილომეტრზე [ფრონტის ხაზზე]? და ვინ ვის დაადანაშაულებს ამ შეთანხმების დარღვევაში?" განუცხადა რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა ჟურნალისტებს.
რუსული სარაკეტო გამშვები ისვრის უკრაინული პოზიციებისკენ 20 მარტს. მიმდინარე სამშვიდობო მოლაპარაკებების განმავლობაში, ბრძოლა ფრონტის ხაზზე გაგრძელდა მას შემდეგ, რაც რუსეთმა უარყო სრული ცეცხლის შეწყვეტა.
სოკოს ფორმის ღრუბელი 20 მარტს რუსეთის ენგელსის საავიაციო ბაზაზე მას შემდეგ, რაც უკრაინულმა უპილოტო თვითმფრინავებმა ბაზაზე საბრძოლო მასალის შესანახ ობიექტებს დაარტყეს.
კიევში, 23 მარტს რუსული თავდასხმების ტალღის შემდეგ, ბინა იწვის შენობის ბოლო სართულზე. უკრაინის ხელისუფლება აცხადებს, რომ 22-23 მარტს შაბათ-კვირას სამი ადამიანი დაიღუპა კიევზე თავდასხმის შედეგად, მათ შორის 5 წლის გოგონა და მისი მამა. ბოლო მოლაპარაკებები რუსეთისა და ამერიკის ელჩებს შორის საუდის არაბეთში, ერ-რიადში, 24 მარტს დაიწყო.