„კესარია ბექას სთხოვდა, რომ ეღიარებინა, როგორც მისი საცოლე და მოეყვანა ცოლად...“
„ბექას არ სურდა, რომ მის ოჯახს, სანათესავოს და სანაცნობოს სცოდნოდა მისი და ტრანსგენდერი ქალის სასიყვარულო ურთიერთობის შესახებ...“
„ბრალდებულმა მოკლულს 28-ჯერ დაარტყა დანა და გაიმეტა ტანჯვით სიკვდილისთვის...“
ეს ფრაზები ამონარიდებია კესარია აბრამიძის მკვლელობის საქმის მასალებიდან. მოკლულისა და ბრალდებულის რთული ურთიერთობის დეტალებს გამომძიებლებს უყვებიან კესარიასა და მისი პარტნიორის მეგობრები, მეზობლები, ოჯახის წევრები.
მოწმეების ჩვენებები, კესარიას ტელეფონში შენახული ვიდეოები და ფოტოები პროკურატურას აძლევს საშუალებას ამტკიცოს, რომ ბექა ჯაიანმა ტრანსგენდერი ქალი განსაკუთრებული სისასტიკით მოკლა. მკვლელს გენდერული და გენდერული იდენტობის ნიშნებით შეუწყნარებლობა ამოძრავებდა. იგივე მოტივით, ბექა ჯაიანს ბრალად ედება კესარია აბრამიძის სისტემატური ცემაც. სასჯელი ასეთ დანაშაულზე 20 წლით ან უვადო პატიმრობაა.
ბექა ჯაიანი მკვლელობას აღიარებს, თუმცა არ აღიარებს დამამძიმებელ გარემოებებს ანუ არ ეთანხმება პროკურატურას იმაში, რომ ის კესარიას იმიტომ სცემდა და მოკლა, რომ მისი მეგობარი ტრანსგენდერი ქალი იყო. მკვლელობის მოტივი ეჭვიანობა იყო - ამტკიცებს ბრალდებულის ადვოკატი გიორგი მდინარაძე.
იმ შემთხვევაში, თუკი მოსამართლე ნინო გალუსტაშვილი დაცვის მხარის არგუმენტაციას გაიზიარებს, ანუ ვერ დაინახავს დამამძიმებელ გარემოებებს, ბექა ჯაიანის სასჯელი მინიმუმ 10 და მაქსიმუმ 15 წლით პატიმრობა იქნება.
რა მოხდა?
2024 წლის 18 სექტემბერს თბილისში ავთანდილის ქუჩა N8-ში საკუთარ ბინაში ცნობილი ტელეპერსონა, ტრანსგენდერი ქალი, 36 წლის კესარია აბრამიძე მეზობლებმა დანით დაჩეხილი იპოვეს. სასამართლო ექსპერტიზამ დაასკვნა, რომ ქალი სისხლისგან დაიცალა.
26 წლის ბექა ჯაიანი მომხდარიდან 6 საათში ქუთაისის აეროპორტთან დააკავეს. პროკურატურა ამბობს, რომ ის ქვეყნიდან გაქცევას ცდილობდა.
ეს არ იყო სპონტანური მკვლელობა, ბექა ჯაიანმა ყველაფერი წინასწარ დაგეგმა. კესარია აბრამიძის სახლში მისვლამდე მან მაღაზია „კიდობანში“ დანა იყიდა, შემდეგ კი მოკლულის სახლთან „ნიკორაში” - შოკოლადები, ნატურალური წვენი და ალკოჰოლური სასმელი.
ამის შემდეგ ის კესარია აბრამიძის ბინაში ლიფტით ადის. საათი 18:55-ს უჩვენებს. კადრები ვიდეოსათვალთვალო კამერებმა გადაიღო. ზუსტად 15 წუთში, 19:09-ზე კიბეზე ჩამორბის და კორპუსიდან გარბის. კესარია აბრამიძეს ბრალდებულმა 28-ჯერ ჩაარტყა დანა, მათ შორის ზურგში, მკერდში, თავში, წელზე, ხელზე... ყველაზე დიდი ჭრილობის სიგრძე 12 სმ-ია.
კესარია აბრამიძის მეზობელი მაია ვეკუა, რომელიც ექთანია, თავის ჩვენებაში ჰყვება:
„გავიგონე მეზობლის მეგი მუშკუდიანის ხმა, რომელიც ითხოვდა შველას და რეკავდა სასწრაფოში. მას მითხრა, რომ კესარია დაინახა სისხლიანი სახლში და შიგნით ვერ შედიოდა... ექთანი ვარ, ჩავიცვი ხელთათმანები და შევედი, სადაც დავინახე, რომ კესარია თავქვე ეგდო, დაძახებაზე არ რეაგირებდა, იყო სისხლის გუბეში, ჰქონდა უამრავი ჭრილობები ხელებზე, კისერში და ყელში.
როდესაც გადმოვატრიალე კესარია, მისი კისრიდან გადმოვარდა ხისტარიანი დანა, რომელიც შევარდა სავარძლის ქვეშ.მაია ვეკუა, კესარია აბრამიძის მეზობელი
ხელთათმანი გადავუჭირე, რათა სისხლი შემეჩერებინა, პულსი არ ესინჯებოდა, უკვე მკვდარი იყო... მაშინ, როდესაც გადმოვატრიალე კესარია, მისი კისრიდან გადმოვარდა ხისტარიანი დანა, რომელიც შევარდა სავარძლის ქვეშ“.
მეზობლების მონაყოლით, მკვლელობას წინ უსწრებდა ჩხუბი. ანა ლომუაშვილს შემოესმა კიდეც კესარია აბრამიძის განწირული ყვირილი: „არ დამარტყა, არ დამარტყაო“. შემდეგ გარეთ გაიხედა, კესოს სახლის ფანჯარას ჩამოფარებული ჰქონდა ფარდა, როდესაც კესომ ყვირილი შეწყვიტა, დაინახა, კიბეებზე როგორ ჩარბოდა კესოს შეყვარებული ბექა ჯაიანი.
მკვლელობის შემდეგ ბექა ჯაიანი მეგობართან გივი ტორჩინავასთან სისხლიანი ხელებით მივიდა, ჩხუბი მოიმიზეზა, სააბაზანოში კი ნივთმტკიცებულებები გაანადგურა.
„აბაზანიდან გამოსვლის შემდეგ დავინახე, რომ სარეცხ მანქანაში შეყრილი ჰქონდა ტანსაცმელი და ჩართული ჰქონდა გარეცხვაზე, ხოლო იატაკს წმენდდა საწმენდი ღრუბლით.. ბექამ მაისური მთხოვა და დააყოლა, რომ აქ ვერ გავჩერდები და უნდა წავიდეო. მალევე სოციალური ქსელით გავიგე, რომ ბექამ კესარია მოკლა“, - ამბობს ჩვენებაში გივი ტორჩინავა.
ბრალდებულმა ტანსაცმელი გამოიცვალა, დიდუბიდან სარაჯიშვილამდე მეტროთი მივიდა, იქ კი ტაქსი აიყვანა და ქუთაისის აეროპორტისკენ დაიძრა. საქმის მასალებში მისი ყველა გადაადგილებაა ასახული.
საქართველოში სიძულვილის მოტივით ბოლო წლებში არაერთი ტრანსგენდერი ქალი მოკლეს:
- საბი ბერიანი 2014 წლის 10 ნოემბერს. თავდამსხმელმა მას ჯერ დანით მიაყენა ცხრა ჭრილობა, შემდეგ კი ბინას ცეცხლი წაუკიდა.
- 2016 წლის 4 თებერვალს ბინაში გარდაცვლილი იპოვეს ტრანსგენდერი ქალი ბიანკა შიგუროვა. დაღუპვის მიზეზად გაზის გაჟონვა დასახელდა.
- 2016 წლის 22 ნოემბერს, თითქმის ორმოცდღიანი კომის შემდეგ გარდაიცვალა ტრანსგენდერი ქალი ზიზი შეყილაძე, რომელიც დანით დაჭრეს თავსა და ყელში.
რა უძღოდა მკვლელობას წინ
საქმის მასალების თანახმად, მკვლელობამდე ერთი კვირით ადრე ბექა ჯაიანი და კესარია აბრამიძე დაშორდნენ.
ბექა ჯაიანისა და კესარიას საერთო მეგობარმა, გიორგი სხვიტარიძემ ჩვენებაში თქვა, რომ კესარია ბექას სთხოვდა ეღიარებინა, როგორც მისი საცოლე და მოეყვანა ცოლად, ანუ მათი ურთიერთობა საჯარო გამხდარიყო.
ბექას კი, კესარიასგან განსხვავებით, არ სურდა, რომ მის ოჯახს, სანათესავოს და ნაცნობებს სცოდნოდათ მისი და ტრანსგენდერი ქალის სასიყვარულო ურთიერთობის შესახებ, რაც კონფლიქტის მიზეზი ბევრჯერ გამხდარა.
ბრალდებული ბექა ჯაიანი გამომძიებლებმა დაკავების შემდეგ განყოფილებაში ფარულად ჩაწერეს, რა დროსაც მან მკვლელობა აღიარა.
ამ ფარული ვიდეო ჩანაწერის თანახმად, მკვლელობის დღეს, კესარია აბრამიძეს ბექა ჯაიანმა დაურეკა და უთხრა, რომ ჰქონდათ „ამხელა ურთიერთობა, ამდენი ხანი გაატარეს ერთად და რაღაცისთვის ხომ მაინც უნდა ეცა პატივი... მეორე დღეს გადიხარ და გულაობ“...
ჯაიანი ჰყვება, რომ კესარია „შეურაცხყოფაზე გადავიდა“, ეძახდა არაადამიანს, ეუბნებოდა, რომ რადგან ის არ აღიარა, არის არაკაცი. ამის გამო მან კესარიას ტელეფონი გაუთიშა, „რასაც კესარიას სმს შეტყობინება მოჰყვა ჯაიანის დედასთან, სადაც წერდა, რომ მისთვის ჯაიანს თავი დაენებებინა“.
ამის შემდეგ, ბექა ჯაიანის თქმით, „იფიქრა და მიხვდა, რომ აღარ შეეძლო მეტის მოთმენა, მეტი დამცირების“, 2024 წლის 18 სექტემბერს, სამსახურში ადრე განთავისუფლება ითხოვა, დაურეკა კესარიას და უთხრა, რომ მისი ნახვა უნდოდა.
ამ დროს ბექა ჯაიანს კესარია აბრამიძის მოკვლა უკვე განზრახული უნდა ჰქონოდა. ჯაიანის ჩვენების მიხედვით, „კესარია დაშორების მეორე დღეს ერთობოდა, საერთო მეგობრებთან საუბრობდა ბექაზე ცუდად, უღალატა, დებდა მიუღებელ პოსტებს, ამიტომ ჩათვალა [ბექა ჯაიანი], რომ კესარია არაფრად არ უღირდა“.
კესარია აბრამიძემ ბექა ჯაიანს პირობა წაუყენა - რომ ნახავდა მხოლოდ იმ შემთხვევაში თუ ჯაიანი მას „აღიარებდა“. ბრალდებული დათანხმდა, უფლება მისცა საჯაროდ დაედო მათი საერთო ფოტოები და უთხრა, რომ ახლა მასთან ხელის სათხოვნელად მიდიოდა.
კესარია აბრამიძემ ეს ამბავი მეზობელ მეგი მუშკუდიანს უამბო. მეგობარ თამარ გედენიძეს კი მისწერა: „მეჯვარეობისთვის მოემზადეო“. „ბედნიერი ჩანდაო“, - იხსენებენ მეზობლები.
მკვლელობის შემდეგ საქმის გამოძიების პროცესში და მოწმეებთან გასაუბრების შემდეგ პროკურორმა გაარკვია, რომ კესარია აბრამიძეზე ბექა ჯაიანი სისტემატურად ძალადობდა - ფსიქოლოგიურადაც და ფიზიკურადაც.
„ვინაიდან კესარია აბრამიძე იყო ტრანსგენდერი ქალი და არ სურდა მასთან ურთიერთობის გამჟღავნება, ასევე, ქალისადმი სტერეოტიპული და მესაკუთრული დამოკიდებულების გამო, [ბექა ჯაიანს] მიაჩნდა, რომ კესარია აბრამიძეს არ ჰქონდა პირადი ცხოვრების დამოუკიდებლად წარმართვისა და სხვა პირებთან ურთიერთობის უფლება. ჯაიანი სისტემატურად სცემდა კესარია აბრამიძეს, კერძოდ, ხელებს ურტყამდა სახის, თავის და სხეულის სხვადასხვა ადგილებში“, - თქვა პროკურორმა გრიგოლ ნიშნიანიძემ და დაამატა, რომ როგორც მკვლელობის, ისე ძალადობის წყარო გენდერისა და გენდერული იდენტობის ნიშნებით შეუწყნარებლობაა.
ბრალდებულის ადვოკატის, გიორგი მდინარაძის მტკიცებით, მართალია ბექა ჯაიანისა და კესარია აბრამიძის ურთიერთობა ტოქსიკური იყო, მაგრამ ამის მიუხედავად „უტყუარად დასტურდება, რომ კესარიას და ბექას ერთმანეთი უყვარდათ”.
„წინააღმდეგ შემთხვევაში, ძალიან დიდი ხნით ადრე დასრულდებოდა მათი ურთიერთობა და არც კესარია აბრამიძე დათანხმდებოდა ბექა ჯაიანის ცოლობას 2024 წლის 18 სექტემბერს“, - ამბობს ადვოკატი.
ამის დასადასტურებლად დაცვის მხარეს მოჰყავს მოწმეების ჩვენებები, მათ შორის კესარია აბრამიძის მეგობარი ნათია არღვლიანიცაა, რომელიც კითხვაზე, აღიქვა თუ არა კესარიას მკვლელობა დისკრიმინაციის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილად, პასუხობს:
„არა, კესარია აბრამიძე საქვეყნოდ ცნობილი ფიგურაა, ის ცნობილი გახდა სექსუალური ორიენტაციით, გამომდინარე აქედან, ბექა ჯაიანმა თავიდანვე იცოდა, რომ ის იყო ტრანსგენდერი ქალი, მიუხედავად ამისა დაახლოებით სამი წლის განმავლობაში კესარიასთან ჰქონდა სასიყვარულო ურთიერთობა და არასდროს არ უთქვამს კესარიას, რომ ბექა ჯაიანის მხრიდან ძალადობის მიზეზი ყოფილა ის ფაქტი, რომ კესარია იყო ტრანსგენდერი ქალი. პირიქით, ბექამ გააცნო თავისი მეგობრები და ამბობდა, რომ კესო ცოლად უნდა მოეყვანა, მე ვთვლი, რომ მკვლელობის მიზეზი უნდა ყოფილიყო ეჭვიანობა“.
პროკურორმა გრიგოლ ნიშნიანიძემ რადიო თავისუფლებას განუმარტა, რომ კაცის მიერ ქალის მკვლელობა გენდერის ნიშნით განზრახ მკვლელობად შეიძლება ჩაითვალოს თუ დანაშაულის ჩადენის მოტივი დაკავშირებულია ქალის მიმართ დისკრიმინაციულ დამოკიდებულებასთან ან გენდერული ძალადობის ზოგად კონტექსტთან.
მკვლელობის მოტივი ასევე უნდა უკავშირდებოდეს დამნაშავის მიერ მსხვერპლის დაქვემდებარებულ ობიექტად აღქმას, რომელიც უნდა ემორჩილებოდეს მამაკაცს, როგორც დომინანტ და უპირატესობის მქონე სუბიექტს.
როგორია გენდერული ნიშნით ჩადენილი დანაშაული?
გენდერი ნიშნავს სოციალურად შემუშავებული როლების, ქცევებისა და მახასიათებლების ერთობლიობას, რომლებსაც მოცემული საზოგადოება მიიჩნევს სათანადოდ ქალისთვის და კაცისთვის. იმის გასარკვევად, ხომ არ იყო დანაშაული ჩადენილი გენდერული დისკრიმინაციის მოტივით, უნდა დადგინდეს, დანაშაული ხომ არ იყო განპირობებული გენდერული სტერეოტიპების გავლენით.
თბილისის სააპელაციო სასამართლოს 2024 წლის პირველი იანვრის განაჩენის მიხედვით, გენდერის ნიშნით გამოწვეული სტერეოტიპული შეხედულებები გამოიხატება შეფასებებში:
- კაცი მეუღლეს მიიჩნევს საკუთრებად, რომ ქალს უფლება არ აქვს მეუღლის ნებართვის ან თანხმობის გარეშე გავიდეს სახლიდან, კონტაქტი დაამყაროს ნათესავებთან, მეგობრებთან, ისარგებლოს ტელეფონით თუ სოციალური ქსელით, აირჩიოს მეგობრები, მიიღოს განათლება, დაეუფლოს გარკვეულ პროფესიას, დაიწყოს მუშაობა და ა.შ. ანუ, ქალს წართმეული აქვს უფლება, თავად მიიღოს გადაწყვეტილება იმ საკითხებზე, რომლებიც მის პირად ცხოვრებას ეხება.
- განქორწინების შემდეგ, ყოფილი მეუღლეები ქალის ქცევას ხშირად აკონტროლებენ. განქორწინებულ ცოლს მოეთხოვება, დაკავდეს მხოლოდ ბავშვების მოვლით და აღზრდით და არ აქვს პირადი ცხოვრების თავისუფლად წარმართვის უფლება, მისი ყოფილი ქმრის სახელის არშერცხვენის გამო, მის მიერ სექსუალური პარტნიორის ყოლა ითვლება „გზიდან აცდენად”, „აღვირახსნილ ცხოვრებად”.
კესარია აბრამიძის მკვლელობის საქმეში ბრალდების მხარემ ყურადღება გაამახვილა ათობით ინდიკატორზე, რაც პროკურორისვე განმარტებით, დანაშაულის გენდერის ნიშნით კვალიფიკაციის საფუძველი გახდა, კერძოდ:
- ქცევის კონტროლი;
- ჩაცმის კონტროლი;
- კომუნიკაციის შეზღუდვა/კონტროლი ნათესავებთან, მეგობრებთან, ოჯახის სხვა წევრებთან, ნაცნობებთან
- სოციალური ქსელებისა და ტელეფონის გამოყენების შეზღუდვა/ კონტროლი.
- დამამცირებელი/შეურაცხმყოფელი გამონათქვამები ქალისა და კაცის როლთან დაკავშირებით, საზოგადოებაში არსებული სტერეოტიპებიდან გამომდინარე;
- ქალის დაქვემდებარებული როლის ხაზგასმა და კაცის უპირატესობის დემონსტრირებაზე მითითება;
- ყოფილი მეუღლის ან პარტნიორის პირადი ცხოვრების კონტროლი;
- სისტემატური ეჭვიანობა, გამოხატული შეზღუდვებში;
- უარი ქორწინებაზე ან/და შერიგებაზე;
- სურვილი განქორწინებაზე;
- დანაშაულის ჩადენა პირადი ღირსების დაცვის სახელით, ე.წ. „ღირსების სახელით“ ჩადენილი დანაშაული;
- ურთიერთშელაპარაკების მიზეზი, ხომ არ გახდა ქალის „დაუმორჩილებლობა“
- შურისძიება მიზნად ქალის დასჯას ხომ არ ითვალისწინებდა, საზოგადოებაში დამკვიდრებულ ქალის სოციალურ როლთან შეუთავსებელი ქცევის გამო;
- დანაშაულის განსაკუთრებულად სასტიკი ხასიათი.
კესარია აბრამიძის საქმეში გამოკითხულები, მათ შორის მოკლულის მეზობლები, მეგობრები, ოჯახის წევრები, ბექა ჯაიანის მეგობრებიც, ადასტურებენ, რომ ბრალდებული მოკლულს აკონტროლებდა, უბრაზდებოდა, მაგალითად, მაშინ, როცა ის ტელეფონს არ პასუხობდა, უშლიდა ურთიერთობებს, მობილურ ტელეფონში ამოწმებდა შეტყობინებებს, მიმოწერებს, უკრძალავდა ღია კაბების ჩაცმას, უკრძალავდა ბინიდან გასვლას და კლუბებში სიარულს. თავად ბექამ კესარია აბრამიძე კლუბში გაიცნო.
მეგი მუშკუდიანს არაერთხელ მოუსმენია, რომ ბექა ჯაიანი კესარია აბრამიძეს უძახდა „ბუნების შეცდომას“, „მახინჯს“, ხშირად გაუგია მტვრევის ხმა. ამ შემთხვევების შემდეგ, კესარია აბრამიძე უნახავს სახეზე დალურჯებებით.
„ბექა კესარიას ყელში ახრჩობდა, თმითაც უთრევია, თავში და სახეშიც ურტყამდა“, - ამბობს კესარიას კიდევ ერთი მეგობარი, თამარ გედენიძე.
ჩხუბის ხმა ესმოდათ მეზობლებსაც. მარინე ხელაშვილმა გაიხსენა, რომ 2024 წლის აპრილის თვეში, აღდგომის წინა პერიოდში, ღამის საათებში, კარზე კაკუნის ხმა გაისმა, გააღო კარი და მასთან შევარდა კესარია აბრამიძე, რომელიც კიოდა: „მიშველეო“.
მას ხელზე დალურჯებები ჰქონდა. „ბექასთან ვიჩხუბე, მობილურს მართმევდა, ტრანსგენდერი ხარ, რას გევხარო და შეურაცხყოფა მომაყენა, მცემაო“.
ძალადობის შესახებ კესარიას პოლიციაში არასდროს განუცხადებია, ამის ნაცვლად მან ფეისბუქზე დაპოსტა, რომ მსხვერპლი იყო და უსაფრთხოების მიზნით დროებით ქვეყანაც კი დატოვა.
„მე დავტოვე ქვეყანა სწორედ ამ მიზეზით, რომ თავი დამეღწია შექმნილ რთულ სიტუაციას, აუცილებლად დავბრუნდები და სათანადო ზომებს მივმართავ და აუცილებლად ვისაუბრებ საჯაროდ ამ თემაზე. არა ძალადობას!
აქვე მადლობა ჩემს კარის მეზობელს რომელმაც გადამარჩინა, როცა ბოლოს სახლში მომივარდა, თორემ შეიძლება დღეს ცოცხალიც არ ვყოფილიყავი. სადღაც ერთი თვის წინ ტვინის შერყევით თვითონვე მიმიყვანა ღუდუშაურში, რაც დაფიქსირებულია ამ კლინიკაში. ამ პოსტს იმიტომ ვწერ, რომ ვიყო სხვა ქალებისთვის მაგალითი და წლები ნუ გაატარებთ მანიპულატორ ნარცის მოძალადესთან“, - დაწერა კესარია აბრამიძემ 2024 წლის აპრილში ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე.
ტვინის შერყევით ღუდუშაურში მოხვედრის ისტორიას განსხვავებულად ჰყვება ბექა ჯაიანის ადვოკატი გიორგი მდინარაძე ბრალდებულის ჩვენებაზე დაყრდნობით და ამბობს, რომ ეს მოხდა „არა განზრახ, ძალადობის გამო, არამედ ხუმრობით ჭიდაობის დროს“.
პროკურატურამ რადიო თავისუფლებას მიაწოდა კესარია აბრამიძისა და ბექა ჯაიანის მიმოწერების ტექსტური ვერსიები. ტელეფონის დათვალიერების შემდეგ ამოღებული სქრინები საქმის მასალებში ინახება.
ამ მიმოწერაში ჩანს, რომ ბექა ჯაიანი შეურაცხყოფას აყენებს შეყვარებულს, ძალადობს მასზე და ძალადობით ემუქრება. აი, რამდენიმე ფრაზა, რასაც წყვილი ერთმანეთს სწერს:
ჯაიანი: „ხელჩაქნეული ბიჭისგან ის ხელის დარტყმა არ უნდა გწყენოდა“, „ეე ნაბოზარო ამხსენი ფბ ბლოკი. სანამ გაგბერე რტყმაში… მოგკლავ ისე გცემ“.
ტელეფონში ინახებოდა ვიდეოჩანაწერი, სადაც კესარია ბექა ჯაიანს ეუბნება: „გადი ჩემი სახლიდან, გადი! წადი ჩემი სახლიდან, ნუ ძალადობ“. წადი, ხო იძალადე ჩემზე, კასტეტით ხო მცემდი?!“.
რას ამბობს ბექა ჯაიანი? - ფრაგმენტები ჩვენებიდან
ბექა ჯაიანმა ფარულად გადაღებულ ჩანაწერში თვითონვე დაადასტურა, რომ „კესარია აბრამიძეს ურტყამდა, როდესაც წყობილებიდან გამოჰყავდა”. ჩანაწერი პროკურატურამ სასამართლოშიც მიიტანა.
„ყველასთან ვცდილობდი კარგად დამეხასიათებინა, სანამ ჩემს მიმართ ასეთი გულით იყო... პირველად იმიტომ აირია [ურთიერთობა], გერმანიიდან რომ ჩამოვედი, უსამსახუროდ ვიყავი, როცა ფული გამომელია, კონფლიქტი მოხდა. რომ დავშორდი გაბოროტდა... ზონდერიაო, სხვას დაადებინა ჩემი ფოტო... მერე შევრიგდით...
... 1 კვირა [რ.თ. მკვლელობამდე] დაშორებულები ვიყავით, მაღიარეო, მითხრა. ვუთხარი დავიშალოთ, მაინც საქართველოა, ამას ვერ გავაკეთებ-მეთქი. მეორე დღიდან დაიწყო ისეთი ვიდეოების დადება, რომელიც მამაკაცს გააღიზიანებდა...“ - ამბობს ბექა ჯაიანი.
საქმის მასალებში ბექა ჯაიანის კიდევ ერთი წერილობითი ჩვენებაა, სადაც ის გენდერული ნიშნით პროვოცირებულ მკვლელობას უარყოფს და ამბობს, რომ კესარია აბრამიძე ეჭვიანობის გამო მოკლა:
„მე კესოს დანა იმიტომ დავარტყი, რომ ვიეჭვიანე. მან მითხრა, რომ მიღალატა და ეჭვიანობა გახდა ჩემი მხრიდან დანის დარტყმის საფუძველი“.
ეჭვიანობის არგუმენტის მოხმობით ასაბუთებენ ბექა ჯაიანის ადვოკატები, რომ მკვლელობა გენდერული ნიშნით არ იყო ჩადენილი.
„თუ ცოლი დაშორდება ქმარს და მიუხედავად არაერთი თხოვნისა, უარს ეტყვის შერიგებაზე და ამის გამო ქმარი შურს იძიებს იმით, რომ მოკლავს ამას, ეს მკვლელობა არ იქნება ჩაწერილი გენდერის ნიშნით, რადგან მკვლელობის მოტივი იყო არა მსხვერპლის გენდერული კუთვნილება, არამედ შურისძიება შერიგებაზე უარის გამო“, - უთხრა რადიო თავისუფლებას გიორგი მდინარაძემ.
ბექა ჯაიანის ადვოკატი უარყოფს სისტემატურ ძალადობასაც და საპირისპიროდ, ამტკიცებს, რომ ფსიქოლოგიური ძალადობის მსხვერპლი თავად ბრალდებული იყო და მაშინ როცა „ამ ზეწოლას ვეღარ გაუძლო“ მიიღო მისი მოკვლის გადაწყვეტილება.
„საქმე მხოლოდ ფსიქოლოგიურ ზეწოლაზე არ ყოფილა, ვსაუბრობთ დამცირებაზე, ღირსების შელახვაზე, კომპლექსების გაჩენაზე, ღალატზე”, - თქვა ადვოკატმა.
ჯაიანის ადვოკატების მტკიცებით, ერთადერთი ვინც ამ საქმეში კესარია აბრამიძის ტრანსგენდერობას უსვამს ხაზს, ბრალდების მხარეა, ბრალდებულს კი არასდროს დაუმალავს კესარია აბრამიძესთან ახლო სასიყვარულო ურთიერთობა. თუმცა ფარულად ჩაწერისას, ბექა ჯაიანი ამბობს, რომ ოჯახის წევრებს კესარია სხვა სახელით გააცნო, ანუ ნამდვილი ვინაობა დაუმალა.
წერილობით ჩვენებაში კი კითხვაზე, როგორი დამოკიდებულება აქვს ტრანსგენდერების მიმართ პასუხობს:
ჩემი შეხედულებით და საზოგადოებაში გავრცელებული აზრის მიხედვით მე ვერ ვიქორწინებ ტრანსგენდერ ქალთან და ვერ შევქმნი ოფიციალურად ოჯახს.ბექა ჯაიანი
„მე რაიმე განსაკუთრებული უარყოფითი დამოკიდებულება არ მაქვს ტრანსგენდერების მიმართ, თუმცა ჩემი შეხედულებით და საზოგადოებაში გავრცელებული აზრის მიხედვით, მე ვერ ვიქორწინებ ტრანსგენდერ ქალთან და ვერ შევქმნი ოფიციალურად ოჯახს“.
პროკურატურა დარწმუნებულია, რომ ბექა ჯაიანი სასჯელის შემსუბუქების მიზნით ცდილობს უარყოს დანაშაულის დამამძიმებელი გარემოებები, მათ შორის:
1. მკვლელობა ჩადენილია გენდერის ნიშნით, განსაკუთრებული სისასტიკით; „ბრალდებულმა ბექა ჯაიანმა პრაქტიკულად დაჩეხილი კესარია აბრამიძე მიატოვა შემთხვევის ადგილზე“, - ამბობს პროკურორი;
2. ბექა ჯაიანი შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა, ცდილობდა ქვეყნის დატოვებას;
3. შეეცადა მტკიცებულებების განადგურებას (სისხლიანი ტანსაცმელი გადაყარა, დაიბანა და ადგილი მოასუფთავა, მობილური ტელეფონი გადამალა);
4. ბექა ჯაიანი კესარია აბრამიძეზე ფიზიკურად და ფსიქოლოგიურად ძალადობდა;
ბექა ჯაიანი სასამართლო პროცესებს არ ესწრება. 17 აპრილის სხდომაზე, მას მოსამართლე საშუალებას მისცემს საბოლოო სიტყვის უფლება გამოიყენოს და ამის შემდეგ ადგილზე თათბირის გარეშე გამოაცხადებს გადაწყვეტილებას.
ტრანსგენდერი ქალის, კესარია აბრამიძის მკვლელობის საქმე შესაძლოა ბოლო საქმე იყოს, რომელსაც პროკურატურამ გენდერული ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულის კვალიფიკაცია მიანიჭა და რომელზეც სასამართლო, გადაწყვეტილება ამ გარემოებების გათვალისწინებით იქნება მიღებული,
„ქართული ოცნება“ საქართველოს კანონმდებლობიდან სიტყვა „გენდერს“ სრულიად აქრობს. კანონპროექტი პირველი მოსმენით დაამტკიცეს.
განმარტებით ბარათში, რომელიც კანონპროექტს ახლავს თან, წერია, რომ ქართულ კანონმდებლობაში სიტყვა „გენდერის“ დანერგვა გლობალური ტენდენციების ანარეკლი იყო და ახლა ის სიტყვებმა - „ქალმა“ და „კაცმა“ უნდა ჩაანაცვლოს.